İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 NİSAN-2 MAYIS 2014

Portekiz de kurtarma programından çıkıyor

4 Mayıs 2014 tarihinde Portekiz Başbakanı Pedro Passos Coelho’nun yaptığı açıklamaya göre, Portekiz 3 yıldır devam eden kurtarma programına yeni borca ihtiyacı olmadığı için son verecek. Pazartesi günü Avro Alanı Maliye Bakanları toplantısında kararın onaylanması bekleniyor.

Portekiz’in kurtarma programına müdahil olan IMF Başkanı Christine Lagarde yaptığı açıklamada, Portekizli yöneticilerin ülkenin yapısal sorunlarını çözmede güçlü bir politika uygulama süreci sergilediklerini belirtti. Portekiz 2011 yılında 78 milyar avroluk bir kurtarma planına ihtiyaç duymuş ve protestolara da neden olan kemer sıkma önlemlerine başvurmuştu. Bu yıl Portekiz’in borçlanma maliyetinde önemli bir düşüş yaşanması ve işsizlik önemli bir sorun olmaya devam etse de, ekonominin yeniden büyümeye başlaması ülkeyi rahatlattı.

Portekiz’de işsizlik oranı yüzde 17,7’den yüzde 15,3’e düşmüş durumda. Bunun yanında, kurtarma programı sonrasında borçlanma oranının GSYH’nin yüzde 93’ünden yüzde 129’a yükselmesi, kamu harcamalarında oldukça dikkatli davranılmasını gerektiriyor.