İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-10 MAYIS 2014

DIŞİŞLERİ BAKANI DAVUTOĞLU AVRUPA KONSEYİ BAKANLAR KOMİTESİ TOPLANTISI’NA KATILDI

47 üye ülkenin Dışişleri Bakanlarının katıldığı 124’üncü Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Toplantısı Avusturya’nın ev sahipliğinde Viyana’da gerçekleştirildi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun katıldığı toplantıda, “Avrupa Konseyi Değerleri ve Avrupa’da İstikrar: Mevcut Zorluklar” başlıklı insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü tartışma maddelerini içeren konu başlığı ile, Ukrayna’daki son gelişmeler, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland tarafından hazırlanan “Avrupa’da kriz” temalı rapor, Avrupa’nın yakın komşularıyla olan ilişkilerin geliştirilmesi ve İnsan Hakları Sözleşmesi’nin etkinliği gibi konular değerlendirmeye alındı.

Toplantı sonrasında çıkarılan kararlarda toplantı gündem maddelerinde üyelerin ortak tutum sergilemesinin önemine vurgu yapıldı. Genel Sekreter Jagland’ın raporunda krizin yarattığı ortama yönelik üyelerin ortak sesle hareket etmesinin altı çizilirken, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya Bölgeleri’ne yönelik Avrupa Konseyi değerlerinin uygulanmasının altı çizildi. Toplantıda ayrıca Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Toplantısı’nın 125’incisinin Mayıs 2015 tarihinde Brüksel’de yapılacağı bilgisi de verildi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise konuşmasında toplantının ana maddelerinden biri olan Ukrayna’daki durum üzerinden, Kırım Tatarlarını etkileyen bir durumun gerçekleşmemesini temenni etti. Türkiye’nin başından beri savunduğu Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün korunması gerekliliğini sözlerine ekleyen Davutoğlu, Ukrayna Hükümeti’nin de farklı etnik kökene sahip gruplara eşit mesafede durması gerektiğini ifade etti. Toplantı sonuçlarına paralel olarak, Avrupa Konseyi’nin temel değerleri çerçevesinde ortaklaşa hareket edilmesini ve bu noktada Türkiye’nin sergilediği tutumun bu değerlere yönelik şekillendiğini de sözlerine ekledi.

Davutoğlu ayrıca Avrupalı Türk Demokratlar Birliği tarafından düzenlenen bir etkinlikte de konuşma yaptı. Davutoğlu konuşmasında, 26-29 Nisan 2014 tarihli Türkiye ziyaretinde Türkiye aleyhine görüşlerini dile getiren Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’in sözlerine karşılık olarak, Türkiye’yi kimsenin ikinci sınıf Avrupalı konumuna koyamayacağını belirtti. Gauck, Türkiye ziyaretinde Türkiye’deki ifade özgürlüğü ve yargı bağımsızlığı üzerine tepki çeken açıklamalar yapmıştı.