İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-10 MAYIS 2014

9 MAYIS “AVRUPA GÜNÜ” KUTLANDI

Her sene 9 Mayıs’ta kutlanan, Avrupa’nın barış ve birlikteliğini simgeleyen Avrupa Günü, bu sene de büyük bir coşkuyla kutlandı.

Bilindiği üzere, Fransız Dışişleri Bakanı Robert Schuman, 9 Mayıs 1950 tarihinde, bugünkü AB’nin yapı taşını oluşturan ve Avrupa'da barışçıl ilişkilerin kalıcı hale gelerek “daha sistematik ve organize bir Avrupa”nın kurulması emelini taşıyan “Schuman Bildirisi”ni sunmuştu. Bildirinin sunulmasından 35 yıl sonra 9 Mayıs’ın, “Avrupa Günü” olarak kutlanılmasına karar verilmişti.

Bu sene, Avrupa seçimlerinin yaklaştığı bugünlerde, AB kurumları, Avrupa Günü kutlamaları kapsamında kapılarını halka açarak, Strazburg, Lüksemburg ve Brüksel’de günün anlam ve önemini anlatan ve AB hakkında farkındalık yaratmayı amaçlayan çok sayıda aktiviteye imza attı. AB kurumlarının yanı sıra, AB Üye Devletleri’de kendi vatandaşlarına yönelik aktiviteler düzenlediler. Küresel düzeyde de kutlanan Avrupa Günü kapsamında, AB Delegasyonları, AB Üye Devletleri Büyükelçilikleri ile işbirliğinde “Dünyada Avrupa” teması çerçevesinde çeşitli etkinlikler düzenlediler.

Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, Avrupa Günü’ne yönelik bir konuşma gerçekleştirdi. Kouşmasında, son dönemde AB kurumlarına olan desteğin azaldığına dikkat çeken Barroso, bu durumun önümüzdeki dönemde Avrupa bütünleşme süreci için büyük bir tehdit oluşturmasından endişe duyduğunu dile getirdi.

Konuşmasında AB kurumlarının, sahip olduğu mevcut imkan ve kaynaklarla Avrupa vatandaşlarının ihtiyaçlarına cevap vermekte zorluk yaşadığının altını çizen Barroso, AB’deki “meşruiyet açığı”na da değindi ve AB kurumları ile Avrupa vatandaşları arasında oluşan mesafeden dolayı alınan kararların, vatandaşlar tarafından yeterli bulunmadığını belirtti. Barroso, bu bağlamda, AB kurumları ile vatandaşları temsil eden ana akım partileri daha etkin bir işbirliğinin oluşturulması ve son yıllarda artış gösteren Avrupa şüpheciliği ve Avrupa fobisi ile mücadele için dafa fazla çaba sarfetmeleri gerektiğini açıkladı.  Barroso ayrıca bu sorunların çözümüne yönelik Avrupa genelinde pozitif bir gündemin oluşturulmasının oldukça önemli olduğunu vurgulayarak, bu hedefte ortaya konulacak çabaların hem AB düzeyinde hem de ulusal düzeyde gerçekleşmesi gerektiğini ifade etti.

Yüksek Temsilci ve Komisyon Başkan Yardımcısı Catherine Ashton ise 9 Mayıs Avrupa Günü’nün, mevcut anlaşmazlıkların çözülmesi ve AB’nin ortak bir gelecek oluşturduğunun hatırlanması açısından önemli bir fırsat olduğuna değinerek, Avrupa’nın demokratik yapısının korunması sorumluluğunun unutulmaması gerektiğine dikkat çekti.

AB’nin kendi değerlerini diğer ülkelere de sunmak istediğini belirten Ashton, bu kapsamda AB’nin ülkelerin karşılaştığı sorunlara karşı gereken desteği sağladığını, AB dış politikası sayesinde dünya genelinde diğer ülkelerin demokratikleşme süreçlerine yardımcı olduğunu hatırlattı. AB’nin barış ve istikrarın sağlanması gibi önemli bir misyonu olduğunu ifade eden Ashton, AB’nin diplomatik, kalkınma odaklı, gerek ekonomik gerekse askeri araçlarını kullanacak şekilde kapsamlı bir yaklaşım benimsediğini belirtti. Yaklaşan Avrupa seçimleri sebebiyle 2014 yılının Avrupa vatandaşları için ayrı bir önem taşıdıını belirten Ashton, bu yıl kutlanan Avrupa Günü’nün AB’nin geçmiş başarılarının hatırlanması ve AB’nin geleceğinin şekillenmesi, AB ve dünyada barışın ve refahın geliştirilmesi için önemli bir olduğunu vurguladı.

Öte yandan, Avrupa Günü’ne ilişkin bir kutlama mesajı yayımlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AB’nin ortak değerler üzerine kurulu bir Birlik olduğunu vurguladı ve içinde bulunduğu zorlu süreçten çıkmasını sağlayack müktesebata sahip olduğunu belirtti. Bu bağlamda AB’nin kendi içine kapanmaktan ziyade dışa dönük ve genişleme politikası çerçevesinde hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Gül, “Nitekim ortak değerler üzerine kurulu Avrupa Birliği, günümüzdeki konumuna içe kapanarak değil, dışa açılarak gelmiştir. Genişleme, AB projesinin başarısında anahtar rol oynamıştır” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Gül, kutlama mesajında yaklaşan Avrupa seçimlerine de değinerek, bu seçimlerin AB’nin geleceği açısından kritik bir öneme sahip olduğunun altını çizdi ve seçimle göreve başlayacak olan yeni liderlerin AB’yi “uluslararası ekonomik ve siyasi gelişmelere uyarlayarak etkili bir küresel aktör haline getirebilecek stratejik vizyonu taşımaları”nın önemini vurguladı. Mesajında Türkiye’nin AB üyelik perspektifine de değinen Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin AB’den beklentisinin üyelik müzakereleri sürecinin “ahde vefa” ilkesi çerçevesinde sonuna kadar yürütülmesi olduğunu ifade etti ve  Türkiye’nin müzakere sürecini “gerçekçi bir yaklaşımla” ilerletmekte kararlı olduğunun altını çizdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yayımladığı Avrupa Günü mesajında, Türkiye’nin AB üyelik hedefine bağlılığının önemli bir göstergesi olan geniş kapsamlı reform sürecinin, Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde önemli ölçüde yol katetmesine ve bunun yanı sıra, AB norm ve standartları ile ekonomik ve siyasi kriterlere olan uyum seviyesinin artırılmasına olanak sağladığında dikkat çekti. Başbakan Erdoğan mesajında şunları kaydetti:

“Ekonomik krizin de etkisiyle yabancı düşmanlığı, İslamofobi ve ırkçılığın artışı, AB’nin üzerinde yükseldiği temel haklar, çoğulculuk ve kültürel çeşitlilik gibi ortak değerleri yıpratmakta, Avrupa projesinin geleceğine ilişkin endişeler doğurmaktadır. Küresel barış ve istikrar açısından değerlerini ileriye taşıyan, uluslararası alanda etkin ve öncü rol oynayan Avrupa Birliği’ne her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. AB’ye güç katacak, birliğin ilke ve standartlarının daha geniş coğrafyalara ve kitlelere yayılmasını sağlayacak en önemli ilişkiler ağı Türkiye ile mevcuttur. Ülkemizin müzakere sürecinin dinamik ve sonuç odaklı yürütülmesinin hem AB hem Türkiye’nin çıkarına olacağını yineliyor, bu yılı ülkemizde ‘AB Yılı’ olarak gördüğümüzü vurgulayarak, vatandaşlarımızın ve tüm Avrupalıların 9 Mayıs Avrupa Günü’nü kutluyorum.”

AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu ise 9 Mayıs Avrupa Günü mesajında Türkiye’nin AB katılım sürecini çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşma yolunda önemli bir adım olarak değerlendirerek, Türkiye’nin stratejik bir hedef olan AB üyeliği yolunda kararlılıkla yürümeye devam edeceğini ifade etti.