İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-10 MAYIS 2014

22’NCİ AB-JAPONYA ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

22’nci AB-Japonya Zirvesi, Japonya Başbakanı Shinzo Abe, AB Konsey Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso’nun katılımıyla 7 Mayıs 2014 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi. AB ve Japon liderler Zirve’de, ekonomik ve siyasi ortaklık, komşuluk politikası ve Ukrayna’daki mevcut krizin yanı sıra güçlendirilmiş güvenlik ortaklığı ile bazı önemli küresel sorunları ele aldılar. Liderler ayrıca, taraflar arasındaki siyasi, küresel ve sektörel işbirliğini artıracak Stratejik Ortaklık Anlaşması’na olan bağlılıklarını bir kez daha teyit ettiler.

Zirvede, AB ve Japonya arasında yürütülen STA müzakereleri bir diğer önemli gündem maddesini oluşturdu. Pazara giriş ve tarife dışı engeller konularında yaşanan sorunlara rağmen, liderler, STA müzakerelerinde bugüne kadar kaydedilen ilerlemelerin olumlu olduğunu belirtiler. Öte yandan, müzakerelerin başlamasından bu yana kaydedilen ilerlemeleri ele alacak olan raporun, Avrupa Komisyonu tarafından AB Konseyi’ne Mayıs ayı içerisinde sunulacağı açıklandı.

Zirve’de görüşülen bölgesel sorunlar kapsamında ise, Ukrayna’daki mevcut kriz ile Doğu Asya’daki denizyolu güvenliğinde ve açık denizlerde yapılan geçişlerde yaşanan sorunlar ele alındı. Bunlara ek olarak, liderler, iklim müzakereleri, küresel ekonomik durum ve G-20 kapsamındaki işbirliğini de görüştüler. Zirve’de, liderler, Ar-Ge, yenilikçilik, enerji ve siber güvenlik alanlarında işbirliğinin güçlendirilmesine karar verdiler. Bu kapsamda, AB ve Japonya, örneğin, güvenli ve şeffaf bir siber alanın sağlanması için, AB-Japonya Siber Diyaloğu’nun başlatılacağı açıklandı.

AB-Japonya Zirvesi vesilesiyle, AB’nin resmi istatistik kurumu Eurostat, 6 Mayıs 2014 tarihinde, AB ve Japonya arasındaki ticaret ilişkilerine ilişkin son verileri yayımladı. Bu istatistiklere göre, 2002 ve 2013 yılları arasında, Japonya’nın AB’nin ithalatındaki payı yüzde 7,9’dan yüzde 3,4 oranına, ihracatındaki payı ise yüzde 4,9’tan yüzde 3,1 oranına düştü. 2002 yılında, Japonya, AB’nin en önemli dördüncü ticaret ortağı konumundayken, 2013 yılında yedinci sıraya düştü.