İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-10 MAYIS 2014

Kıbrıs müzakerelerinin ikinci aşaması başladı

Özlü konuların ele alındığı Kıbrıs müzakerelerinin ikinci aşaması, 6 Mayıs 2014 tarihinde, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum müzakere heyetlerinin bir araya geldiği toplantıda başlamış oldu. Özlü konulardan mülkiyet, kamu yönetimi ve federal yetkilerin görüşüldüğü toplantının ardından bir açıklama yapan Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay, toplantıyı olumlu olarak değerlendirdi. Bahsi geçen özlü konulara ilişkin beş farklı önerinin sunulduğunu belirten Özersay, tarafların bu öneriler üzerinde durduğunu, aynı zamanda mülkiyet konusuna ilişkin önerileri değerlendirirken, toprak konusuna da değindiklerini ifade etti.

Özersay açıklamasında, “İlk toplantı itibarıyla iyi bir başlangıç yaptığımız düşüncesindeyim. Bir müzakerede olması gereken unsurların pek çoğunun ilk toplantıda yer almasını görmekten memnuniyet duyuyorum” ifadesini kullandı. Kudret Özersay ayrıca, Kıbrıslı Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis ile kendisinin Mayıs ayında veya en geç Haziran ayında Ankara ve Atina’ya ikinci tur çapraz ziyaret gerçekleştirebileceklerini kaydetti.

Kıbrıs müzakerelerinin ikinci turuna ilişkin olarak bir açıklama yapan KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ise, BM Genel Sekreteri’nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Jeffrey Feltman’ın bu yıl içerisinde müzakerelerde olumlu bir anlaşma elde edilmesini umduğunu kaydetti. Öte yandan, Almanya Başbakanı Angela Merkel Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile 6 Mayıs tarihinde bir araya geldi. Merkel, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada AB’nin, Kıbrıs’ta devam eden müzakere sürecine daha etkin katılıma destek verdiğini belirttiği açıklandı.

Tarafların, görüşmelere devam etmek üzere 13 Mayıs tarihinde tekrar bir araya geleceği belirtiliyor.