İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-10 MAYIS 2014

2014 yılı AB Kültür Mirası Ödülleri sahiplerini buldu

2014 yılı AB Kültür Mirası/Europa Nostra Ödülleri, Avrupa Komisyonu’nun Eğitim ve Kültürden Sorumlu Üyesi Androulla Vassiliou ve dünyaca ünlü opera sanatçısı ve Europa Nostra Başkanı Plácido Domingo tarafından Viyana’da Burgtheater’de yapılan törenle kazananlara takdim edildi.

Toplamda 27 kazanan ödül alırken, Büyük Ödülün sahipleri 10 bin avroluk para ödülünün sahibi oldu. Büyük Ödül kapsamında “Koruma” kategorisindeki ödüllerin sahibi İtalya’da Alagna Valsesia’daki Walser Evlerinin mimarisinin korunması, Romanya’da Suceava’daki Dragomirna Kilisesi’ndeki 17’nci yüzyıla ait fresklerin restorasyonu, İspanya’da Katalonya’daki Kooperatif Şaraphane Koruma Programı oldu.

“Araştırma” kategorisinde ise, Yunanistan’ın Mora Yarımadası’nda kemerli yapılarla ilgili araştırma, “Üstün Hizmet” kategorisinde Belçika Putte’deki Kempens Lanschap Derneği, “Eğitim ve Farkındalık Yaratma” kategorisinde ise Macaristan’dan“Paslı bir Şehirden Yeni bir Miskolc'e geçiş” ('Passage: From a Rusty City to a New Miskolc') başlıklı farkındalık yaratma projesi ödüle layık görüldü.

 Europe Nostra’nın web sayfası aracılığıyla yapılan ve 10 binden fazla kişinin katıldığı oymama sonucunda “halkın seçimi” kategorisinde Romanya Suceava’daki Dragomirna Kilisesi’ndeki 17’nci yüzyıla ait fresklerin restorasyonu ödüle layık görüldü.