İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-10 MAYIS 2014

Avrupa Komisyonu, Danimarka ile Yapısal ve Yatırım Fonlarının kullanımına ilişkin Ortaklık Anlaşması’nı onayladı

Avrupa Komisyonu 5 Mayıs 2014 tarihinde Danimarka’da 2014-2020 döneminde Yapısal ve Yatırım Fonları’nın kullanımına ilişkin Ortaklık Anlaşması’nı onayladı. Söz konusu anlaşma ile AB, Danimarka’ya Uyum Politikası fonundan 553 milyon avro ve kırsal kalkınma yatırımlarından 629 milyon avro kaynak sağladığını ilan etmiş oldu. Bu kaynaklar sayesinde Danimarka’da rekabetçiliğin artırılması, işsizlikle mücadele ve yenilikçiliğin desteklenmesi yoluyla ekonomik büyümenin sağlanması, düşük karbon ekonomisinin oluşturulması, sosyal dışlanma ile mücadele ve çere dostu, aynı zamanda kaynağında verimli ekonominin oluşturulması gibi önemli hedeflerin gerçekleştirilmesine yönelik kullanılacak.

Ortaklık Anlaşması’nın kabulüne ilişkin açıklama yapan Bölgesel Politika’dan Sorumlu Komisyon Üyesi Johannes Hahn, Danimarka’yı göstermiş olduğu etkin çalışmaları sebebiyle tebrik etti. Söz konusu Anlaşmaların Üye Devletleri ve AB’de bulunan farklı bölgeleri önümüzdeki 10 yıl içerisinde yönlendirmesi açısından oldukça önemli olduğuna değinen Hahn, reel sektör gereksinimleri ve sürdürülebilir büyüme hedeflerine yönelik AB fonlarının ve yatırımlarının stratejik ve yeni Uyum Politikası ilkeleri doğrultusunda kullanılması gerektiğini vurguladı.

İstihdam ve Sosyal İşlerden Sorumlu Komisyon Üyesi Lázló Andor ise Danimarka’nın diğer AB Üye Devletleri için örnek teşkil ettiğini vurgulayarak, Danimarka’yı Uyum Politikası kapsamında alacağı fonların yüzde 50’sini büyüme ve istihdam alanında kullanacağı için tebrik etti.

AB’nin Danimarka ile imzaladığı Ortaklık Anlaşması’na http://ec.europa.eu/contracts_grants/funds_en.htm adresinden ulaşılabilir.