İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-10 MAYIS 2014

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu hafta, İktisadi Kalkınma Vakfı’nın (İKV) ve Avrupa Birliği’nin (AB) gündeminde 9 Mayıs Avrupa Günü kutlamaları yer alırken, AB’nin gündemindeki önemli gelişmeler arasında; 22’nci AB-Japonya Zirvesi, AB Ekonomi ve Maliye Bakanları Konseyi toplantısı ile Ukrayna krizine ilişkin gelişmeler yer aldı.

Devamını Oku

İKV YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÖMER CİHAD VARDAN 9 MAYIS AVRUPA GÜNÜ’NE İLİŞKİN BİR AÇIKLAMA YAPTI

“Bundan sonraki 9 Mayıs’ları, AB’nin geleceğini şekillendiren, bunu hisseden ve hissettiren bir ülke olarak kutlamayı diliyoruz.”

Devamını Oku

DIŞİŞLERİ BAKANI DAVUTOĞLU AVRUPA KONSEYİ BAKANLAR KOMİTESİ TOPLANTISI’NA KATILDI

47 üye ülkenin Dışişleri Bakanlarının katıldığı 124’üncü Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Toplantısı Avusturya’nın ev sahipliğinde Viyana’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

9 MAYIS “AVRUPA GÜNÜ” KUTLANDI

Her sene 9 Mayıs’ta kutlanan, Avrupa’nın barış ve birlikteliğini simgeleyen Avrupa Günü, bu sene de büyük bir coşkuyla kutlandı.

Devamını Oku

TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİNDE CANLANMA İŞARETLERİ

AB Türkiye Delegasyonu Başkanlığı’na yeni atanan Stefano Manservisi, 6 Mayıs 2014 tarihinde Hürriyet gazetesine verdiği mülakatta, Türkiye-AB ilişkileri konusunda yapıcı değerlendirmelerde bulundu.

Devamını Oku

22’NCİ AB-JAPONYA ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

22’nci AB-Japonya Zirvesi, Japonya Başbakanı Shinzo Abe, AB Konsey Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso’nun katılımıyla 7 Mayıs 2014 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AB EKONOMİ VE MALİYE BAKANLARI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

6 Mayıs 2014 tarihinde AB Ekonomi ve Maliye Bakanları Konseyi toplantısı gerçekleştirildi.

Devamını Oku

G7 ÜLKELERİNİN ENERJİ BAKANLARI ENERJİ GÜVENLİĞİ KONUSUNU GÖRÜŞTÜLER

5-6 Mayıs 2014 tarihlerinde Roma’da bir araya gelen G7 ülkelerinin (Kanada, Almanya, Fransa, İtalya, Japonya, ABD ve İngiltere) enerji bakanları ve Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi ortak enerji bildirisi yayımladı.

Devamını Oku

FÜLE, SIRBİSTAN VE KOSOVA’YI ZİYARET ETTİ

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle, 5 Mayıs 2014 tarihinde Sırbistan’a, 6 Mayıs 2014 tarihinde ise Kosova’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU 2013 REKABET POLİTİKASI RAPORUNU YAYIMLADI

Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan 2013 yılı “Rekabet Politikası” raporu rekabet kurallarının etkin uygulanmasının AB çapında büyüme ve rekabetçiliğin artmasına yardımcı olduğunu ortaya koyuyor.

Devamını Oku

UKRAYNA KRİZİ, BATI VE RUSYA ARASINDAKİ GERGİNLİĞİ ARTIRIYOR

Ukrayna’da derinleşen kriz, Batı ve Rusya ilişkilerindeki mesafeyi artırıyor.

Devamını Oku