İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
11-17 MAYIS 2014

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin ve İktisadi Kalkınma Vakfı’nın (İKV) gündeminde 13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciası yer aldı. İKV olarak bu üzücü kazada hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine de başsağlığı diliyoruz.

Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinin gündeminde ise 9 Mayıs 2014 tarihinde 29’uncusu düzenlenen Reform İzleme Grubu toplantısında yapılan AB müzakere sürecine ilişkin değerlendirmeler ve Türkiye’nin Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) ile 13 Mayıs 2014 tarihinde imzaladığı ortak üyelik anlaşması yer aldı.

Reform İzleme Grubu toplantısında, Türkiye’nin imzalayıp henüz onaylamadığı, özellikle bireylerin hak ve özgürlüklerinin güçlendirilmesini amaçlayan tüm sözleşmelerin onay sürecinin başlatılması kararları ön plandaydı.

1961 yılından bu yana CERN’de gözlemci statüsünde olan Türkiye, ortak üyelik statüsü kazanması sayesinde Türk bilim insanları CERN personeli arasında yerini alacak ve CERN’in eğitim ve kariyer geliştirme programlarına katılacaklar. İki yılın ardından tam üyelik, statüsünün kazanılması ile Türkiye ileri teknoloji alanlarında sınaî işbirliği fırsatlarından yararlanacak.

Geçtiğimiz hafta AB’nin gündemindeki önemli gelişmeler arasında; Kıbrıs müzakerelerindeki son durum ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Türkiye’ye verdiği mahkûmiyet kararı; FRONTEX “2014, Yıllık Risk Analizi” raporu; AB Dışişleri Konseyi Toplantısı; AB Genel İşler Konseyi kararları; Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi’nin kabul ettiği yeni eylem planı; Eurobarometer tarafından yapılan “Avrupalılar 2014” (Europeans 2014) başlıklı anket; Avrupa Komisyonu’nun finansal düzenlemeler gündemine ilişkin ilk kapsamlı gözden geçirme raporu ve Avrupa Komisyonu ve Ukrayna hükümeti arasında imzalanan anlaşma yer aldı.

AB’nin dış sınırların kontrolü ve güvenliğinden sorumlu ajansı FRONTEX “2014, Yıllık Risk Analizi” raporunu açıkladı. Bulgular 2013 yılında AB’ye yasadışı yollarla girmeye çalışan göçmenlerin sayısında artış yaşandığını; buna karşın Türk-Yunan sınırından yapılan yasadışı geçişlerin son beş yılın en düşük seviyesine gerilediğini gösterdi.

AB Dışişleri Konseyi Toplantısı 12 Mayıs 2014 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi. Ukrayna’daki durum, Nijerya’da kaçırılan kız öğrenciler, Orta Doğu Barış Süreci ve Avrupa Komşuluk Politikası toplantının ana gündem maddelerini oluşturdu.

13 Mayıs 2014 toplanan AB Genel İşler Konseyi’nde ise ekonomik ve mali işler, genişleme, finans piyasaları, AB’nin sınır kontrolleri ve AB’nin üçüncü ülkelerle olan ilişkileri gibi konular ele alındı. Konsey’de ayrıca 2004 tarihli beşinci genişleme sürecinin 10’uncu yılı anıldı.

“Güçlü ve dayanışmaya dayalı bir Avrupa” amaçlayan Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi, yeni bir eylem planı kabul etti. Plan, “ekonomik birlik”, “sosyal birlik” ve “demokratik ve vatandaşlık birliği” adı altında üç ana başlık altında toplandı.

Yaklaşan Avrupa seçimlerinin öncesinde, “Avrupalılar 2014” başlıklı Eurobarometer anketi 12 Mayıs 2014 tarihinde yayımlandı. Avrupalıların AB’ye yaklaşımlarına ilişkin önemli tespitler içeren anket, Avrupa vatandaşlarının AB’ye olan güven ve desteğinin arttığına dikkat çekiyor.

Avrupa Komisyonu, finansal düzenlemeler gündemine ilişkin ilk kapsamlı gözden geçirmesini yayımladı. Rapor, finansal hizmetler alanında tek pazarın derinleştirilip, etkinliğinin artırılması ve piyasa bütünlüğü ile gizliliğinin geliştirilmesinin sağlanması halinde, finansal sistemin daha güvenli olacağına işaret ediyor.

Son olarak, 13 Mayıs 2014 tarihinde Brüksel’de bir araya gelen Avrupa Komisyonu ve Ukrayna hükümeti arasında bir mali yardım anlaşması imzalandı. Rusya ile Batı arasında ilişkilerin gerginleştiği bir sırada imzalanan söz konusu anlaşma, AB ve Ukrayna arasında güçlenen siyasi ve ekonomik ortaklığa işaret ediyor.

Tüm okuyucularımızın iyi bir hafta geçirmelerini dileriz.