İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
11-17 MAYIS 2014

TÜRKİYE’DE SOMA FACİASI NEDENİYLE ULUSAL YAS İLAN EDİLDİ

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen maden kazası Türkiye gündeminin ilk sırasına yerleşti. Madende henüz belirlenemeyen bir sebeple başlayan yangın sonucunda, son açıklanan rakamlara göre, 301 madenci hayatını kaybetti ve 486 kişi yaralandı. Türkiye’yi yasa boğan facianın, vardiya değişimi sırasında meydana gelmesi nedeniyle can kayıplarının arttığı sanılıyor.

Kaza nedeniyle Başbakanlık tarafından 13 Mayıs 2014 tarihinden itibaren 3 günlük yas ilan edildi ve 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları iptal edildi.

Facianın sorumluları hakkında başlatılan adli ve idari soruşturma kapsamında Türk Ceza Kanunu’nun 85’inci maddesinde yer alan “taksirle birden fazla insanın ölümüne sebebiyet vermek” suçlamasıyla 25 kişi gözaltına alındı ve 8 kişi tutuklandı. Soruşturmanın ilerleyen safhalarında bu rakamların artacağı tahmin ediliyor.

Kaza sonrası bölgede incelemelerde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Milletçe 77 milyon çok büyük bir acı yaşıyoruz. Tahammülü son derece meşakkatli bir süreçten geçiyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise yaptığı açıklamada, “Çok büyük bir facia ile karşı karşıya” olunduğunu söyledi ve “Bu acıları gelişmiş ülkeler nasıl minimize ettilerse yaşamıyorlarsa artık biz de tüm kurallarımızı tekrar gözden geçirmeli tedbirler tekrar almalı, denetleme kurulu olarak tavsiyelerimiz var, eminim bunlar da bu tür düzenlemelere ışık tutacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Facianın ardından başta AB liderleri olmak üzere dünya liderlerinden Türkiye’ye taziye mesajları geldi. Birçok ülke ve uluslararası kuruluş, Türkiye’ye yardım ve destek teklifinde bulundu.

Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, “Avrupa Komisyonu ve şahsım adına en içten taziyelerimizi sunuyor, Türk hükümeti ve halkının acısını paylaşıyoruz” açıklamasında bulundu. Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Štefan Füle ise, twitter hesabında Türkçe ve İngilizce olarak yayınladığı taziye mesajında “Türkiye, Soma faciasından derin üzüntü duyuyorum. Tüm ailelere taziyelerimi sunar, mağdurlara sabır dilerim” dedi. AB Türkiye Büyükelçisi Stefano Manservisi, maden kazasına ilişkin olarak attığı tweet ile “derin üzüntülerini ve taziye dileklerini” paylaştı.

 

İKV’NİN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Manisa-Soma’da bir kömür madeninde yaşanan maden kazası tüm ülkemizi yasa boğmuştur. İktisadi Kalkınma Vakfı - İKV olarak bu üzücü kazada hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine de başsağlığı diliyoruz. Kazadan yaralı olarak kurtulan kardeşlerimizin de bir an evvel iyileşmelerini ve bu tür kazaların bir daha yaşanmamasını can-ı gönülden temenni ediyoruz.

Tekrar milletimizin başı sağ olsun…

Ömer Cihad VARDAN

İktisadi Kalkınma Vakfı

Yönetim Kurulu Başkanı