İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
11-17 MAYIS 2014

AB-Arnavutluk 6’ncı İstikrar ve Ortaklık Konseyi gerçekleştirildi

AB-Arnavutluk 6’ncı İstikrar ve Ortaklık Konseyi 12 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirildi. Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati’nin başkanlık ettiği Konsey’e AB’yi Genişleme ve Komşuluk Politikası’ndan Sorumlu Komisyon Üyesi Štefan Füle temsil etti.

Konsey, Komisyon’un 2013İlerleme Raporu’na göre, Arnavutluk’un üyeliği için gereken siyasi kriterlerle ilgili yapılacak olan görüşmeye doğru ilerleme kaydedildiğini ve üyelik statüsünün verilmesi için gerekli olan hukuki, kamu ve parlamenter reform önlemlerinin kilit noktalar olduğunun önemine değindi.

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Füle, geleceğe yönelik yararlı bir toplantı gerçekleştirildiğini ve Arnavutluk’un AB’ye ilişkin reformlara devam eden bağlılığını memnuniyetlere karşıladıklarını belirtti. Özellikle organize suç ve yolsuzluğa karşı mücadele dahil olmak üzere gelişmelere hukukun üstünlüğü çerçevesinde özel bir önem verdiklerini ifade eden Füle, yapılan ilerlemelere devam edilmesinin, reformların ivmesinin sağlamlaştırılmasının ve adaylık statüsünün alınabilmesi için tanımlanan öncelikli alanlarda somut ve tatmin edici sonuçlar elde edilmesinin Arnavutluk’a bağlı olduğunu vurguladı.

Füle, Arnavutluk’un özellikle organize suç ve yolsuzluğa karşı mücadele etmek için yaptığı hukuki reformlara dair uygulamaları ve ilerlemeleri Haziran 2014’de rapor halinde sunacaklarını ve bunun üye ülkelerin adaylık statüsüne karar vermesi için bir altyapı oluşturacağını belirtti. Haziran ayında Arnavutluk’un üyelik statüsü almasına dair bir karar verileceği konusunda olumlu görüşlere sahip olduğunu belirten Füle, Arnavutluk’un gösterdiği kararlılığın ve bugüne kadar başarılanların bunu açıkça gösterdiğini ifade etti.

Bilindiği gibi AB üye devletlerinin 26-27 Haziran 2014 tarihlerinde Avrupa Konseyi’nde Arnavutluk’a adaylık statüsünün verilmesi konusunda karar alması bekleniyor.