İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
11-17 MAYIS 2014

Yeni üniversite karşılaştırma ve sıralama aracı U-Multirank faaliyete geçti

AB’nin 2 milyon avro tutarında mali destek sağladığı küresel üniversite sıralama ve karşılaştırma sistemi U-Multirank 13 Mayıs 2014 tarihinde faaliyete geçti. U-Multirank, üniversite, fakülte ve akademik programların karşılaştırılması alanında dünyadaki en kapsamlı araç olması bakımından önem taşıyor.

Bağımsız bir ve çok boyutlu üniversite sıralama ve karşılaştırma aracı olan U-Multirank ile 879 üniversite, 10 bin fakülte ve 5 bin akademik program karşılaştırılıyor. U-Multirank tasarlanırken üniversite ve yüksek okullar arasında yanıltıcı karşılaştırmalara yol açan veya aynı üniversitedeki farklı bölüm ve programlar arasındaki kalite farklarını maskeleyen basit sıralama tablolarının ötesine geçilmesi amaçlanmış.

Online bir araç olan U-Multirank, öğrencilere üniversite, fakülte ve akademik programları araştırma, öğretim ve öğrenim, uluslararası konum, bilgi transferi ve bölgesel bağlantılar olmak üzere beş alanda kolay bir şekilde karşılaştırma imkânı sağlıyor. Bireysel kullanıcılar ilgi ve ihtiyaçlarına göre kendi sıralamalarını oluşturabiliyor. Böylece, ilgi duydukları akademik alan, üniversite hakkında bilgi edinip kriterleri kendileri belirleyebiliyorlar.

Üniversitelerin genel performansını değerlendiren U-Multirank kapsamına, belirli akademik alanlarda sıralamalar da oluşturuldu. 2014 yılı için belirlenen alanlar ekonomi çalışmaları, elektrik mühendisliği, mekanik mühendislik ve fizik olurken, 2015’te bunlara psikoloji, bilgisayar bilimi ve tıp da eklenecek. 30 farklı indikatörde değerlendirilen üniversiteler, A (çok iyi) ve E (zayıf) arasında notlanıyor.

Avrupa Komisyonu’nun Eğitim, Kültür, Çoklisanlılık ve Gençlikten Sorumlu Üyesi Androulla Vassiliou, U-Multirank’in örencilere öğrenim görecekleri yerler konusunda daha bilinçli tercihler yapma imkânı sağlayacağını, karar alıcılara ise üniversitelerin performansları konusunda doğru bilgi vereceğini belirtti.

70 ülkedeki üniversiteleri karşılaştıran U-Multirank kapsamındaki verilere http://www.multirank.eu/ internet adresinden ulaşılabilir.