İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
11-17 MAYIS 2014

8’inci AB-Cezayir Ortaklık Konseyi gerçekleştirildi

AB ile Cezayir arasında 8’inci Ortaklık Konseyi toplantısı 13 Mayıs 2013 tarihinde Cezayir Dışişleri Bakanı Ramtane Lamamra ve AB Dönem Başkanlığı’nı yürüten Yunanistan’ın Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos’ın katılımı ile Brüksel’de gerçekleştirildi. Toplantıda iki taraf arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkilerin güçlendirilmesi ele alınırken, Cezayir’in AB’nin partner ve komşu ülkeler için açtığı araştırma ve geliştirme faaliyetlerine destek programlarına katılımı konularına ağırlık verildi.

Özellikle toplantıda ekonomik işbirliği ve siyasi diyalog kapsamında iki tarafın bölgesel ve uluslararası konulardaki ortak çıkarları ve AB’nin komşuluk politikası üzerinde görüşler ele alınırken, Temmuz 2013'te enerjide stratejik ortaklık konusunda bir mutabakat imzalayan Cezayir ve AB’nin bu konudaki işbirliğinin de geliştirilmesine değinildi.

Toplantı sonrası düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Cezayir Dışişleri Bakanı Ramazan Lamamra, AB ile enerji alanında ve endüstriyel işbirliğini görüştüklerini ve AB’li şirketlerin Cezayir'de artan yatırımlarından memnun olduklarını ifade etti. Lamamra ayrıca, yaklaşan Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde Avrupa'daki siyasi gelişmeleri değerlendirdiklerini ve yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve İslamofobi ile ilgili endişelerini AB’li yetkililere aktardıklarını belirtti.

AB Dönem Başkanı Yunanistan'ın Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos ise açıklamasında Cezayir’i önemli bir ortak olarak gördüklerini ve siyasi ve ekonomik işbirliğini ilerletmek istediklerini ifade etti. AB’nin Genişleme ve Komşuluk Politikası’ndan Sorumlu Komisyon Üyesi Štefan Füle de AB Komşuluk Politikası Eylem Planı müzakerelerinin hızla tamamlanması vurgularken, Cezayir'e düzensiz göçle mücadelede ve enerji alanında diyalog ve işbirliğini geliştirmeyi teklif ettiklerini ve anayasa reformu dâhil yapılması düşünülen siyasi reformlar konusunda yardımcı olmayı önerdiklerini belirtti.