İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-24 MAYIS 2014

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Soma’da meydana gelen maden faciasının ardından, yine yoğun ve tartışmalı bir haftayı geride bıraktık. Avrupa Birliği (AB) ve Üye Devletleri de Soma faciası sebebiyle başsağlığı dileklerini ileterek, yardıma hazır olduklarını belirttiler.

Devamını Oku

AP SEÇİMLERİNDE AB KARŞITI VE AŞIRI SAĞ PARTİLER OYLARINI ARTIRDI

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri 22-25 Mayıs 2014 tarihlerinde yapıldı. Henüz resmi olarak açıklanmayan seçim sonuçlarına göre, merkezde yer alan sağ ve sol partilerin oy oranları düştü; AB karşıtı olan aşırı sağ ve radikal sol partilerin oyları ise arttı.

Devamını Oku

AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU AB TÜRKİYE DELEGASYONU BAŞKANI STEFANO MANSERVİSİ İLE GÖRÜŞTÜ

AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Stefano Manservisi ile 20 Mayıs 2014 tarihinde bir araya geldi.

Devamını Oku

TÜRKİYE ERASMUS+ PROGRAMI’NA KATILIM ANLAŞMASI’NI İMZALADI

Türkiye’nin Erasmus+ Programı’na katılımını fiilen onaylayan Katılım Anlaşması 20 Mayıs 2014 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti adına AB Bakanlığı Müsteşar Vekili Ahmet Yücel ve Avrupa Komisyonu adına ise Eğitim-Kültür Genel Müdürü Jan Truszczynski tarafından imzalandı.

Devamını Oku

ENERJİ GÜVENLİĞİ AB GÜNDEMİNDEKİ YERİNİ KORUYOR

Avrupa Komisyonu 21 Mayıs 2014 tarihinde düzenlediği “Avrupa Enerji Güvenliği Stratejisine Zemin Oluşturmak” isimli toplantıda, AB’nin enerji bağımlılığını düşürme yolları üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu.

Devamını Oku

TRANSATLANTİK TİCARET VE YATIRIM ORTAKLIĞI İÇİN MÜZAKERELERİN BEŞİNCİ TURU TAMAMLANDI

AB ve ABD arasında öngörülen Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı’nın (TTYO) müzakerelerinin beşinci turu 19 ve 23 Mayıs 2014 tarihleri arasında Arlington’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AB TEK BANKA ÇÖZÜMLEME FONUNA İLİŞKİN HÜKÜMETLERARASI ANLAŞMA İMZALANDI

İngiltere ve İsveç dışındaki 26 AB üyesi 21 Mayıs 2014 tarihinde AB bankacılık birliği ve bu kapsamda Tek Denetim Mekanizmasının önemli bir bileşeni olan tek banka çözümleme fonuna sağlanacak katkılara ilişkin anlaşmayı imzaladılar.

Devamını Oku

UKRAYNA’NIN YENİ CUMHURBAŞKANI PETRO POROŞENKO OLDU

Ukrayna’da süregelen siyasi krize karşın başkanlık seçimleri 25 Mayıs 2014 tarihinde sorunsuz şekilde gerçekleştirildi. Seçim sonuçları, Şubat ayında devrilen eski başkan Viktor Yanukoviç’in yerine geçecek olan yeni devlet başkanının Petro Poroşenko olduğunu gösterdi.

Devamını Oku

AB’NİN UKRAYNA’YA TAHSİS ETTİĞİ YARDIMIN İLK DİLİMİ SERBEST BIRAKILDI

AB tarafından Ukrayna’ya tahsis edilen mali yardım paketinin ilk dilimi 20 Mayıs 2014 tarihinde ödendi. AB’nin Ukrayna’ya sağladığı 1.6 milyar avro tutarındaki makro-mali yardım paketinin (MFA) ilk dilimini oluşturan 100 milyon avro, bu kapsamda serbest bırakıldı.

Devamını Oku