İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-24 MAYIS 2014

TÜRKİYE ERASMUS+ PROGRAMI’NA KATILIM ANLAŞMASI’NI İMZALADI

Türkiye’nin Erasmus+ Programı’na katılımını fiilen onaylayan Katılım Anlaşması 20 Mayıs 2014 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti adına AB Bakanlığı Müsteşar Vekili Ahmet Yücel ve Avrupa Komisyonu adına ise Eğitim-Kültür Genel Müdürü Jan Truszczynski tarafından imzalandı.

Bilindiği üzere, 1 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe giren ve 2014-2020 yılları arasında geçerli olacak Erasmus+ Programı, AB’nin eğitim ve gençlik programlarını tek çatı altında toplamış ve spor alanını da ilk kez bünyesine dâhil etmişti. Bu kapsamda Avrupa Komisyonu, program ülkeleriyle Katılım Anlaşmaları imzalıyor. Türkiye ile Komisyon arasında imzalanan Katılım Anlaşması da bunlardan biri olma özelliğine sahip.

Anlaşma, Türkiye’nin önceki yıllarda olduğu gibi Program Üyesi Ülke sıfatıyla Erasmus+ Programı’ndan yararlanmasına imkân sağlayacak. AB Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, söz konusu anlaşma ile, Türkiye’ye ilk yıl için yaklaşık 125 milyon avroluk kaynak açılmış oldu.Programın geçerli olacağı yedi yıllık dönem içinde ise bu tutarın 900 milyon avroyu bulmasının öngörüldüğü belirtildi.

Erasmus+ Programı Katılım Anlaşması’nın imzalanmasına ilişkin bir mesaj yayımlayan AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, mesajında her yıl 70 bin Türk vatandaşının Avrupa’ya gönderilmesini hedefleyen program çerçevesinde 2014 yılının ilk başvuru dönemlerinde, eğitim, gençlik ve spor camiasının programlara yoğun ilgi gösterdiklerini gördüklerini kaydetti. Bu ilginin Türkiye’yi projeler konusunda Avrupa genelinde en çok başvuru alan ülke sıralamasında ilk sıraya yerleştirdiğini belirten AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, imzalanan Katılım Anlaşması ile, Türkiye’nin fiilen tüm hak ve sorumluluklarıyla Program Üyesi Ülke olduğunu imza altına aldığını ifade etti.