İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-24 MAYIS 2014

TRANSATLANTİK TİCARET VE YATIRIM ORTAKLIĞI İÇİN MÜZAKERELERİN BEŞİNCİ TURU TAMAMLANDI

AB ve ABD arasında öngörülen Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı’nın (TTYO) müzakerelerinin beşinci turu 19 ve 23 Mayıs 2014 tarihleri arasında Arlington’da gerçekleştirildi. Bu turda, müzakereciler TTYO’nun önemli alt başlıklarını (mallar ve hizmetler, yatırım, düzenlemeye ilişkin hususlar, sağlık ve bitki sağlığı önlemleri, kamu alımları, fikri mülkiyet hakları, e-ticaret ve telekomünikasyon, sürdürülebilir kalkınma, KOBİ’ler, rekabet politikası, enerji ve hammaddeler) ele aldılar.

Ayrıca, dördüncü turda olduğu gibi, müzakereciler bu turda da ilaçlar, kozmetik ürünler, tıbbi cihazlar, otomotiv ve kimya gibi birçok sektöre ilişkin düzenlemeleri incelemeye devam ettiler. Pazar erişimi kapsamında, tarifelerin serbestleştirilmesi, hizmet ticareti ve kamu alımlarına ilişkin konular ağırlıklı olarak görüşüldü. Düzenlemelere ilişkin yapılan görüşmelerde, dördüncü müzakere turunda olduğu gibi, öncelikli olarak sağlık ve bitki sağlığına ilişkin önlemler ile ticaretin önündeki teknik engeller ele alındı. Kurallara ilişkin görüşmelerde, KOBİ’ler ve sürdürülebilir kalkınma (iş hukuku ve çevre standartları) öncelikli konuları oluşturdu.

Müzakerelerde en zorlayıcı konuların başında GDO’lu ürünler, veri korunması, çevre standartları ve finansal hizmetler yer alıyor. Tüm bunların yanı sıra, Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan gerginlik sonucunda enerji ve hammadde konularının da giderek müzakerelerde önem kazandığı dikkat çekiyor. Müzakerelerin altıncı turunun Temmuz ayında gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Tüm bu gelişmelerin yanı sıra, 15 Mayıs 2014 tarihinde düzenlenen Türkiye-ABD Ekonomik ve Ticari Stratejik İşbirliği toplantısına katılmak üzere Washington’a ziyarette bulunan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bu vesileyle ABD Ticaret Bakanı Penny Pritzker ve ABD Ticaret Temsilcisi Michael Froman ile bir araya gelerek, TTYO anlaşmasında Türkiye’nin konumunu da ele aldılar. Bu görüşmeler sırasında, Babacan ve Zeybekci Türkiye’nin bu sürece dâhil olmasını istediklerini bir kez daha belirtiler. Görüşmelerin ardından Froman, Türkiye’yi bu müzakere süreci hakkında düzenli olarak bilgilendirecekleri konusunda taahhüt verdi.