İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-24 MAYIS 2014

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Kıbrıs’ı ziyaret etti

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Kıbrıs barış görüşmelerinin sürdürüldüğü ve gelişmelerin kaydedildiği bu günlerde 21 Mayıs 2014 tarihinde Kıbrıs’a gelerek, üç günlük resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

En son ABD Başkan Yardımcısı Lyndon Johnson’ın 1962 yılında gerçekleştirdiği Kıbrıs ziyaretinin ardından ilk kez bir başka ABD Başkan Yardımcısı yeniden Kıbrıs Adası’na resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, ziyareti kapsamında KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve GKRY lideri Nikos Anastaisadis ile bir araya geldi.

Kıbrıs sorununa ilişkin olarak 40 yıl sonra adada yaşayan Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların iki bölgeli ve iki toplumlu bir federasyonda yeniden birleşmesinin vaktinin geldiğini ifade eden Biden, konuya ilgili olarak “Son zamanlarda atılan adımlar; 11 Şubat’taki Ortak Bildiri, Kıbrıslı Rum müzakerecinin Ankara’yı ve Kıbrıslı Türk müzakerecinin Atina’yı ziyareti, uluslararası toplumun desteği ve süreçte gördüğümüz ciddiyet, beni cesaretlendirdi” açıklamasında bulundu.

Kıbrıs sorunu ve barış sürecinin yanı sıra Biden’in ziyaretinin diğer bir önemli gündem maddesini ise GKRY’nin, AB’nin Rusya’ya uygulamakta olduğu yatırımlara olan bağlılığını sağlamlaştırılması konusu olduğu belirtildi. Rusya ile ekonomik bağları en kuvvetli olan ancak söz konusu yaptırımlardan en çok etkilenen AB Üye Devletlerinden biri olan GKRY’nin Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlara karşı çıktığı söyleniyor.

Öte yandan, geçtiğimiz hafta sonu KKTC’de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in ziyaretini olumlu değerlendirmiş, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum liderleri ile gerçekleştireceği eşit düzeyli toplantıları da pozitif bir girişim olarak değerlendirdiklerini ifade etmişti.

IMF tarafından sağlanan yardımları tamamlayıcı niteliğe sahip olan MFA programı kapsamında sağlanan krediler, sermaye piyasalarında AB kredileri ile finanse ediliyor. Ayrıca, sözü geçen program kapsamında sağlanan fonlar, faydalanıcı ülkelere benzer mali koşullar altında tahsis ediliyor. 20 Mayıs 2014 tarihinde Ukrayna’ya yapılan 100 milyon avro yardım ödemesi, AB adına Avrupa Komisyonu tarafından 13 Mayıs’ta finansal piyasalar üzerinden yapıldı.

Hatırlanacağı gibi, Ukrayna’ya ekonomik ve mali açıdan yardımcı olmayı amaçlayan MFA programı, 5 Mart 2014 tarihinde Avrupa Komisyonu tarafında açıklandı. Program,  6 Mart tarihinde AB Konseyi tarafından onaylanan destekleme paketinin bir parçasıdır.

AB tarafından MFA kapsamında sağlanan mali yardım, IMF ve diğer kuruluşların yapacağı yardımları tamamlayıcı niteliğe sahiptir. Yapılan yardımlar, kısa vadeli ödeme sorunlarını ve mali açıkları azaltmayı hedefliyor. Ödemesi yapılan 100 milyon avro ve gelecek haftalarda yapılacak 500 milyon avro sonrası tahsis edilecek olan diğer ödemeler, “koşulluk ilkesi” çerçevesinde belirli ekonomi politikalarının uygulanması şartına bağlı olarak yapılacak.