İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-24 MAYIS 2014

AB’den Sırbistan ve Bosna-Hersek’te sel felaketinden etkilenenlere destek

Son 120 yılın en büyük sel felaketinin yaşandığı ve 40’ı aşkın kişinin hayatını kaybettiği Bosna-Hersek ve Sırbistan’da durum ciddiyeti koruyor. Bosna-Hersek, 19 Mayıs 2014 tarihinde halkın dörtte birinden fazlasının yani yaklaşık bir milyon kişinin ülkeyi etkisi altına alan sel felaketinden etkilendiğini açıkladı. Sırbistan ve Bosna-Hersek’in AB Sivil Savunma Mekanizması aracılığıyla yardım istemesinin ardından saatler içerisinde AB üyesi 15 devlet yardım eli uzattı.

Ülkede, toprak kayması, taşkınlar ve patlamamış mayınların yol açtığı tehlikeler devam ederken, AB, Sırbistan ve Bosna-Hersek’e yardım için seferber oldu. Avrupa Komisyonu tarafından 20 Mayıs tarihinde yapılan açıklamada, Sırbistan ve Bosna-Hersek’e yardım eli uzatan Üye Devletlerin sayısının 19’a ulaştığı kaydedildi. AB’nin sel felaketine ilişkin yardımını koordine eden Komisyon, aynı zamanda ulaşım masraflarına katkıda bulunuyor ve sel felaketinden etkilenen bölgelerin uydu görüntüsünü sağlıyor. Yaklaşık 450 AB yardım görevlisi her iki ülkede görev yapıyor. Avrupa Komisyonu’nun Uluslararası İşbirliği, İnsani Yardım ve Krize Müdahaleden Sorumlu Üyesi Kristalina Georgieva Sırbistan ve Bosna-Hersek’i ziyaret etti.

Georgieva yaptığı açıklamada, durumun daha da ciddileşmesi halinde AB aday ülkesi statüsünde bulunan Sırbistan’a Avrupa Dayanışma Fonu kapsamında yardım sağlanabileceğini, potansiyel aday ülke konumundaki Bosna-Hersek için ise farklı araçların gözden geçirileceği kaydedildi.

22 Mayıs tarihi itibarıyla Sırbistan’da 27 kişinin hayatını kaybettiği, 583 kişinin kayıp olduğu bildirildi. Tuna ve Sava havzalarında su seviyesinin azalmaya başladığı binaların onarımı ve ekonomik toparlanma alanlarında bir iyileşme planı hazırlayacaklarını açıkladı.