İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-24 MAYIS 2014

“Avrupa İş Zorluğu” yarışması kapsamında üç proje, Sosyal Yenilikçilik Ödülü aldı

Avrupa genelinde yeni ve daha iyi iş imkânlarının yaratılmasında etkin ve öncelikli bir araç olarak görülen sosyal yenilikçilik girişimleri geçen yıllarda olduğu gibi 2014 yılında da desteklenmeye devam ediyor.

İlki 2013 yılında düzenlenen İş Zorluğu (The Job Challenge) proje yarışmasının ikincisi bu yıl gerçekleştirildi. İş zorluklarına yönelik yenilikçi fikirlerin geliştirilmesini hedefleyen, birbirinden farklı projelerin yarıştığı bu yılki yarışmaya toplam 1254 proje başvurdu. Aralarından sadece üçünün Sosyal Yenilikçilik (Social Innovation) ödülüne layık görüldüğü yarışmada kazanan projelere 30 bin avroluk destek sağlandı.

Avrupa Komisyonu İç Pazar’dan sorumlu Üyesi Michel Barnier, kazanan projelerin toplumsal düzeyde bugüne kadar çözüm sunulamamış sosyal ihtiyaçların karşılanması ve yeni sürdürülebilir iş imkânlarının yaratılması adına büyük önem taşıdığını; bu projelerin daha büyük çaplı olanlarının geliştirilmesi ve Avrupa genelinde sosyal girişimciliğin ve yenilikçiliğin desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

Bu yılın kazanan projeleri İtalya, Belçika ve İrlanda’dan geldi. İtalya’nın yürüttüğü “From waste to wow! QUID Project” isimli projesi moda sektöründe kullanılan veya az da olsa zarar görmüş kumaş artıklarının toplanıp geri dönüşümünün sağlanmasını ve daha sonra elde edilen kumaştan yeni giysilerin üretilmesini hedefliyor. Bu proje ile hem yoksun kadınlar iş sahibi oluyor hem de geri dönüşüm faaliyetlerine sosyal bir anlam yüklenmiş oluyor.

Yarışmanın kazanan ikinci projesi ise Belçika’nın “Urban Farm Lease” isimli projesi oldu. Bu proje, kentsel alanlarda yapılan tarım sayesinde 6 bin kişiye doğrudan istihdam sağlanmakla beraber, 1500 kişiye de dolaylı olarak iş imkanı sunmakla beraber, genel olarak, işsiz kişilere eğitim verilmesini, iş çevresi geliştirilmesini ve danışmanlık hizmetleri sunulmasını hedefliyor.

 Kazanan üçüncü proje ise İrlanda’nın “Void starter” isimli projesi oldu. Bu proje ile yeterli bütçeye sahip olmayan yerel belediye meclisleri tarafından oturulabilir hale getirilemeyen ve uzun süre boş kalan ve terk edilmiş sosyal konutların yaşanılabilir hale getirilmesi hedefleniyor. Proje, bu vesileyle sosyal konutlanma koşullarının iyileştirilmesi ve evsizlik sorununun çözülmesi yönünde de farkındalık yaratıyor.