İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
24-30 MAYIS 2014

AB İLE UKRAYNA ARASINDAKİ VİZE SERBESTLİĞİ SÜRECİ İLERLİYOR

Avrupa Komisyonu 23 Mayıs 2014 tarihinde Ukrayna ile Vize Serbestisi Eylem Planı’nın uygulanmasına yönelik dördüncü raporunu kabul etti. Söz konusu raporda, Ukrayna’nın yasal, politik ve kurumsal çerçevenin oluşturulması için gereken koşulları ile vize diyaloğunun birinci aşama şartlarını yerine getirdiği belirtiliyor. Bu gelişmeleri takiben, Avrupa Komisyonu’nun, söz konusu yasal, politik ve kurumsal çerçeveye ilişkin kuralların uygulanmasını takip edeceği vize serbestliği sürecinin ikinci aşaması başlamış olacak.

Avrupa Komisyonu’nun vermiş olduğu bu karar aynı zamanda Ukrayna’ya 5 Mart 2014 tarihinde sunulan yardım paketi kapsamında da teslimi mümkün olan bir yardım olarak değerlendiriliyor. Bu kapsamda bir açıklama yapan Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, vize serbestliği sürecinde ikinci aşamaya gelinmesini öngören bu önerinin, Ukrayna tarafından geçtiğimiz aylarda hızla yapılan önemli yasal reformların AB tarafından onaylandığının görülmesi açısından son derece önemli olduğunu dile getirdi. Ukrayna’nın bu kapsamda atması gereken daha birçok adımın olduğuna dikkat çeken Barroso, her şeye rağmen, Ukraynalı yetkililer ile vatandaşların göstermiş olduğu azim ve kararlılık neticesinde AB ile daha yakın bir bağın oluşturulmasının, sanılanın aksine bir hayal değil, aksine iki taraf için de oldukça somut bir netice olduğunu ifade etti.

AB’nin İçişlerinden Sorumlu Komisyon Üyesi Cecilia Malmström ise yaptığı açıklamada, yapılan resmi değerlendirmeler neticesinde elde edilen sonuçların sevindirici olduğuna değinerek, Ukraynalı yetkilileri, AB ile vize serbestliği sürecinin ilk aşamasında göstermiş oldukları gayret ve özveri nedeniyle tebrik etti.