İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
24-30 MAYIS 2014

Google Unutulma Hakkı’nı kabul etti

Arama motoru Google, Avrupa Adalet Divanı'nın özel hayata ilişkin aldığı kararı kabul ederek, Avrupa Adalet Divanı'nın kişisel bilgileri isteğe göre siteden kaldırma yönündeki kararına uyacağını açıkladı. Google, bu amaçla yeni bir servisi de hizmete soktu.

Şirket bu çerçevede "unutulma hakkını" kullanmak isteyen AB vatandaşlarının başvurularını kabul etmeye başladı. Bu haktan yararlanmak isteyenler Google'ın internet sitesindeki bir başvuru formunu doldurmak zorunda. Bu formda internet kullanıcıların hangi ülkede doğdukları, hangi linkin kaldırılmasını istedikleri ve taleplerinin nedeninin ne olduğu soruluyor. İnternet kullanıcılarından ayrıca geçerli bir fotoğraflarını da şirkete göndermeleri isteniyor.

Google, başvuranların kaldırılmasını istedikleri bilgilerin tarihi ve kamuoyu yararına olup olmadığı değerlendirmesi yapıldıktan sonra karar verileceğini duyurdu. Avrupa Adalet Divanı, 13 Mayıs'ta ilgisiz ve zamanı geçmiş bilgilerin arama motorundan isteğe bağlı olarak silinmesi yönünde karar almıştı. Google'un patronu Larry Page, karara uymalarının siteyi sürekli yenileme çalışmalarını zarar vereceğini söylemiş, uygulamanın baskıcı rejimlere yarayacağını dile getirmişti.

Başvuruların Google tarafından kabul edilmemesi durumunda nihai karar, 28 üye devletteki ulusal veri koruma kuruluşları tarafından verilecek. Google gibi arama motorlarına sahip olan Yahoo konuyu gözden geçirdiklerini söylerken, Bing adlı arama motorunu kullanan Microsoft yöneticileri ise konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.