İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 HAZİRAN 2014

İKV YÖNETİMİ İSPANYA, İNGİLTERE, İSVEÇ VE FRANSA BAŞKONSOLOSLARINI ZİYARET ETTİ

İktisadi Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, 27 Mayıs 2014 tarihinde Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach ile kahvaltılı bir toplantıda bir araya geldi. Başkan Vardan’a İKV Danışmanı Şevket Can Tülümen ve Genel Sekreter Doç. Dr. Çiğdem Nas eşlik etti. Toplantıda Türkiye’deki gelişmeler, Türkiye-Fransa ilişkileri, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği süreci, Türk vatandaşlarına uygulanan vize konusu ve diğer güncel gelişmeler ele alındı. İKV Başkanı ve Fransa Başkonsolosu karşılıklı görüş alışverişinde bulundular. Bunun yanında, İKV ile Başkonsolosluk arasında işbirliği ve ortak çalışma imkanları da ele alındı. Görüşme olumlu ve yapıcı bir atmosferde gerçekleşti.

İKV Yönetim Kurulu heyeti 30 Mayıs 2014 tarihinde ise İstanbul’daki İspanya Başkonsolosu Pablo Benavides Orgaz, İngiltere Başkonsolosu Leigh Turner ve İsveç Başkonsolosu Jens Odlander’i ziyaret etti.

İKV heyetinde Başkan Ömer Cihad Vardan, Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu ve Zeynep Bodur Okyay, İKV Yürütme Kurulu Üyesi Yavuz Canevi, İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas ve İKV Danışmanlarından Şevket Can Tülümen yer aldı.

Ziyarette Başkan Ömer Cihad Vardan, İKV’nin faaliyetlerini tanıttı. İKV’nin 1965 yılında İTO ve İSO tarafından kurulduğunu ve bugün başta TOBB olmak üzere çeşitli iş dünyası kuruluşları tarafından desteklendiğini belirtti. Vardan, İKV’nin temel amacının Türkiye’nin AB sürecine katkıda bulunmak ve AB ve Türkiye-AB ilişkileri konusunda bilgi ve görüş üretmek olduğunu söyledi ve Başkonsoloslara İKV rapor ve kitaplarından oluşan bir paket ile İKV logolu bir çini çalışması hediye etti. Görüşmede Başkonsoloslar Türkiye’nin AB süreci konusundaki görüş ve izlenimlerini açıklarken, Türkiye’nin AB üyeliği hedefine destek verdiler. Karşılıklı ortak çalışma ve işbirliği olanaklarının da ele alındığı görüşmelerde son günlerdeki gelişmeler de irdelendi. Görüşmeler samimi ve yapıcı bir ortamda gerçekleşti.