İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 HAZİRAN 2014

AVRUPA KOMİSYONU BAŞKANLIK YARIŞINDA PAZARLIKLAR SÜRÜYOR

AB’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu Başkanlık yarışında AB üyeleri arasındaki pazarlıklar sürüyor. AP seçim sonuçlarında en fazla sandalye kazanan Hıristiyan Demokrat- Avrupa Halk Partisi'nin (EPP) başkan adayı olan Jean-Claude Juncker’in Komisyon başkan adaylığı hakkındaki tartışmalar devam ediyor. AB liderleri henüz resmi olarak bir aday üzerinde uzlaşamadı. Bununla birlikte, Komisyon Başkanlık yarışında tartışmalar, seçilme olasılığı en yüksek olan Juncker üzerinde yoğunlaşıyor. Juncker’e Almanya Şansölyesi Angela Merkel de destek veriyor. Ancak eğer Juncker adı üzerinde uzlaşı sağlanamazsa, Almanya’nın bu aday üzerinde ısrarcı olması, üye devletler ve kurumlar arasında gerginliğe sebep olabilir.

Özelikle İngiltere, “federal bir AB vizyonu” taşıması nedeniyle Juncker’in adaylığına en sert muhalefeti sergiliyor. İngiliz basınında Juncker aleyhinde haberlere geniş şekilde yer veriliyor. EPP Komisyon başkan adayı Juncker’e İngiltere’nin yanında, İsveç, Hollanda, İtalya ve Macaristan da olumsuz yaklaşıyor.

Kendisi de EPP üyesi olan Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2 Haziran’da yaptığı açıklamada, Avrupa Komisyonu Başkanlık görevine Jean-Claude Juncker’in seçilmesi için AB liderlerini ikna etmeye çabaladığı kaydetti. Merkel, mevcut kurallar uyarınca, İngiltere Başbakanı David Cameron liderliğindeki Juncker karşıtlarının Komisyon Başkanlığını engellemek için, yeni Komisyon başkanının göreve başlaması gereken 1 Kasım tarihine dek AB nüfusunun yüzde 38’ini temsil edecek seviyede desteğe ihtiyaç duyduklarını; bunun da olası görülmediğinin altını çizdi.

Merkel, Juncker’in seçilmesi için gereken “nitelikli çoğunluğun”, aynı zamanda Avrupalılık ruhuna uygun şekilde en yüksek seviyede uzlaşı sağlanmasını gerektirdiğini belirtti. Almanya Başbakanı Angela Merkel, benzer şekilde Bundestag’da yaptığı açıklamada da, AB'nin gelecekteki öncelikleri konusunda tartışmaya ek olarak, EPP adayı Juncker’in Komisyon Başkanı olmak için gerekli olan nitelikli çoğunluğu elde etmesini sağlamak için çalıştığını kaydetti.

Daha önce İngiltere’nin baskısına boyun eğmek ve Juncker’in adaylığına gerekli desteği sağlamamakla eleştirilen Merkel, EPP adayı Juncker’in Komisyon başkan adaylığını kesinleştirmek için çabalarına hız verdi. Bu amaçla Merkel, geçen hafta İngiltere Başbakanı David Cameron, İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt ve Hollanda başbakanı Mark Rutte ile bir araya gelmişti.

Angela Merkel ile birlikte, Hıristiyan Demokrat grubu sözcüsü, 4 Haziran’da yaptığı açıklamada, aksi yöndeki söylentilere rağmen, Avrupa Komisyonu başkanlık yarışında Jean-Claude Juncker’in galip geleceğinden emin olduğunu açıkladı. EPP Grubu başkanlığına yeni seçilen Alman Manfred Weber, Juncker‘in Temmuz ortasında, AP tarafından Komisyon başkanı seçilmesini öngördüğünü söyledi. EPP grup başkanı ayrıca, AP seçim kampanyasında Juncker’in aday olacağını ilan ettiklerini ve seçmenlere verdikleri bu sözü tutmaları gerektiğinin altını çizdi. Weber, EPP grubu olarak AP’de temsil edilen diğer siyasi parti gruplarıyla müzakerelere başlamak için hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Bu gelişmelerin yaşandığı sırada Guardian gazetesinde yer alan bir habere göre, AP’de basına kapalı bir toplantıda konuşan Jean-Claude Juncker, “başkanlık için İngiltere’ye boyun eğmenin yanlış olacağını” açıkladı.

Öte yandan AB liderleri, Haziran ayı sonuna dek Komisyon başkan adayını belirmek konusunda uzlaştılar. Komisyon Başkanlığı yarışında öngörülen takvim uyarınca, 26-27 Haziran 2014 tarihlerinde yapılacak AB Konseyi zirvesinde, yeni Komisyon Başkan adayı ilan edilecek; ardından 14-17 Temmuz 2014 tarihlerinde toplanacak Avrupa Parlamentosu Genel Kurul’unda Komisyon Başkan adayı çoğunluğun oyunu alarak seçilecek veya gerekli olan 376 oyun sağlanamaması durumunda reddedilecek. Yeni Komisyon Başkanı’nın 1 Kasım 2014 tarihinde göreve başlaması öngörülüyor.