İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 HAZİRAN 2014

TÜRKİYE, KKTC, YUNANİSTAN VE GKRY’Lİ İŞADAMLARI “YEŞİL HAT”TA BİR ARAYA GELDİ

Kıbrıs, 2 Haziran 2014 tarihinde Türkiye, KKTC, Yunanistan ve GKRY’li işadamlarının katıldığı, Ada ekonomisi açısından büyük önem taşıyan zirveye ev sahipliği yaptı. Zirveye, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros, Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Phidias Pilides ve Yunanistan Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Başkanı Constantine Michalos ile işadamları heyeti katıldı.

“Yeşil Hat”ta bir araya gelen 4 ülke işadamları Kıbrıs adasının “ortak” geleceğini değerlendirdikleri zirvede ayrıca, KKTC’li ve GKRY’li halkın birlikte yaşamalarına katkı sağlayacak birtakım projelerin geliştirmesi konusuna değindiler.

TOBB’dan yapılan açıklamada, zirvede söz alan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun “İlk defa iki Kıbrıs toplumundan, Yunanistan’dan ve Türkiye’den odalar Kıbrıs konusunu konuşmak için bir araya geliyor. Sadece bu bile Kıbrıs görüşmelerinden ne kadar umutlu olduğumuzun bir göstergesi” açıklamasında bulunduğu belirtildi.

TOBB Başkanı’nın ayrıca, KTTC’de görevlerini sürdüren Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası ile Kıbrıs Türk Ticaret Odası’na teşekkürlerini ileterek, Yunan mevkidaşı Odalar Birliği Başkanı Mihalos ile birlikte bu sürece gereken desteği sağlayacaklarını iletti. TOBB Başkanı konuşmasında “Umarım bugün attığımız bu adım, iş dünyası arasında oyunun kurallarını değiştiren bir diyalog mekanizmasının oluşmasını sağlar” dedi.

Zirve’nin sonunda, Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Ticaret Ve Sanayi Odası, Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği ve Yunanistan Ticaret Ve Sanayi Odaları Birliği temsilcileri ortak bir bildiri yayımladılar. İş dünyası arasında kurulan diyalog mekanizması ve bu sürece ilişkin olarak tarafların gereken desteği vereceklerini vurgulayan bildiride ayrıca var olan sorunların çözümlenmemesi durumunda taraflar için olumsuz sonuçların ortaya çıkabileceği belirtiliyor.

İşadamları zirvesinin sonunda, bir sonraki zirvenin 14 Eylül 2014 tarihinde İstanbul’da yapılmasına karar verildi.

Ortak bildiriye http://www.tepav.org.tr/upload/files/haber/1401955645-6.Ortak_Aciklama.pdf adresinden ulaşılabilir.