İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 HAZİRAN 2014

AVRUPA MERKEZ BANKASI FAİZLERİ İNDİRDİ

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu 5 Haziran 2014 tarihindeki toplantısından sonra yeni politika tedbirlerini açıkladı. AMB Başkanı Mario Draghi düzenlediği basın toplantısıyla başta faiz indirimi olmak üzere yeni önlemler paketini ortaya koydu.

Üç ayaklı pakette alınan tedbirler, para politikasının gevşetilmesi, reel ekonomiye kredi akışının desteklenmesi ve gerektiğinde geleneksel olmayan önlemler alınmasını öngörüyor.  Bu kapsamda önlemler paketi, AMB faiz oranlarında indirim, hedef gözeten uzun vadeli refinansman işlemleri, varlığa dayalı menkul kıymet işlemleri, sabit oran uygulaması, tam tahsisli ihaleleri içeriyor.

AMB’nin beklenen en önemli açıklaması faiz oranlarına ilişkin oldu. Faiz indirimine giden AMB, 11 Haziran 2014 tarihinden itibaren uygulanmak üzere, politika faizini yüzde 0,25'ten yüzde 0,15'e, mevduat faizini de sıfırın altına indirerek, 10 puan düşüşle yüzde – 0,10’a çektiğini açıkladı. Böylece AMB, tarihte ilk defa negatif faiz oranı uygulayan önde gelen merkez bankası oldu. Faiz oranlarının bir süre daha düşük düzeyde devam edeceği belirtildi. Avro Alanı’nda yüzde 2 düzeyinde seyretmesi ideal kabul edilen tüketici enflasyonunun yüzde 0,5 düzeylerine inmesi sebebiyle deflasyon riskini bertaraf etmek üzere alınan tedbirler enflasyonu yüzde 2 seviyelerine geri döndürmeyi amaçlıyor. Başkan Draghi bu hedefe sıkı bir şekilde bağlı olduklarının altını çizdi. 2014 yılı için büyümenin yüzde 1’e, enflasyonun yüzde 0,7’ye 2015 için büyümenin yüzde 1,7’ye enflasyonun yüzde 1,1’e; 2016 için de büyümenin yüzde 1’e ve enflasyonun yüzde 1,4’e çıkarılması hedefleniyor.

AMB hane halkına ve finans dışı özel sektöre verilen kredileri teşvik etmek amacıyla bir dizi uzun vadeli borç yenileme (refinansman) (LTTRO) işlemleri yürütecek. Bu yeni, Hedeflenmiş Uzun Vadeli Likidite Operasyonu ile kamu ve mortgage’ler dışındaki reel sektör şirketleri sağladıkları kredilerin 3 katı kadar AMB'den kredi sağlayabilecek.

400 milyar avro tutarında ve vadesi 4 yıl olan bu işlemlerin ilk ihaleleri Eylül ve Aralık’ta yapılacak. AMB ayrıca, para politikası aktarım mekanizmasını güçlendirmek amacıyla varlığa dayalı finansal ürünler piyasasından doğrudan alımlara ilişkin çalışmalarını yoğunlaştırmayı kararlaştırdı. Bu kapsamda Avro Sistemi, finans dışı özel sektöre yönelik basit ve şeffaf varlıklara dayalı menkul kıymet alımlarını göz önünde bulunduracak.