İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 HAZİRAN 2014

Türkiye ile Moldova ve Belarus arasındaki vize muafiyeti anlaşmaları yürürlüğe girdi

Türkiye ile Moldova arasında 1 Kasım 2012’de, Belarus ile ise 29 Mart 2013’te imzalanan vize muafiyeti anlaşmaları 1 Haziran 2014 tarihinde yürürlüğe girdi. Türkiye ile Moldova arasında yapılan anlaşma gereğince pasaport türüne bakılmaksızın 90 gün, Belarus ile yapılan anlaşmaya göre ise 30 gün süresince karşılıklı olarak vizesiz seyahat edilebilecek.

Dışişleri Bakanlığı’ndan Moldova ile yürürlüğe giren anlaşmayla ilgili yapılan açıklamada, “Söz konusu Anlaşma’nın, Türkiye-Moldova işbirliğinin önemli bir simgesi olduğuna ve komşumuz olarak gördüğümüz, tarihten gelen güçlü bağlara sahip olduğumuz Moldova ile ilişkilerimizin siyasi, ekonomik, beşeri ve kültürel boyutlarına da katkıda bulunacağına inanıyoruz” denildi.

Bakanlık, Belarus ile yürürlüğe giren anlaşmayla ilgili olarak da “Söz konusu Anlaşma’nın, Türkiye-Belarus ilişkilerinin gelişimine katkıda bulunacak önemli bir adım olduğu değerlendirilmektedir. Son yıllarda karşılıklı üst düzey ziyaretlerle ivme kazanan siyasi ilişkilerimizin somut bir yansıması olan karşılıklı vize muafiyetinin, Belarus ile ilişkilerimizin ticari, beşeri ve kültürel boyutlarının gelişmesine de katkıda bulunacağına inanıyoruz” açıklamasında bulundu.