İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 HAZİRAN 2014

AB Baltık Denizi Stratejisi yıllık forumunun 5’incisi gerçekleştirildi

AB’nin makro bölgesel stratejilerinden biri olan Baltık Denizi Stratejisi kapsamında bu yıl 5’incisi düzenlenen yıllık forumu, 3-4 Haziran 2014 tarihlerinde Finlandiya’nın Turku şehrinde gerçekleştirildi. AB Baltık Denizi Stratejisi, Baltık Denizi çevresindeki ülkeler ile AB arasındaki rekabet, iklim değişikliği, enerji güvenliği ve eğitim gibi birçok konuda karşılaşılan sorunlarla mücadelede işbirliğini artırmayı amaçlıyor.

Bu yıl “Büyüyen Ortak Sorunlarla Yüzleşmek” başlığı altında yapılan AB Baltık Denizi Stratejisi’nin 5’inci Yıllık Forumu’na birçok üst düzey politikacı ve uzmanın yanı sıra, iş dünyasının önemli isimleri katıldı. Finlandiya Başbakanı Jyrki Katainen, Estonya Başbakanı Taavi Roivas gibi siyasetçiler ile birlikte Siemens Finlandiya CEO’su Janne Öhman ve Bayer İskandinavya CEO’su Oliver Rittgen Forum’a iştirak eden dikkat çeken isimler arasında yer aldı. Forum’a, ayrıca Rusya, Norveç ve İzlanda’nın da dâhil olduğu Baltık Denizi Bölgesinden özel sektör, bölgesel işletmeler, sivil toplum, akademi, medyadan binin üzerinde temsilci katıldı.

AB nüfusunun yüzde 17’sini oluşturan sekiz AB Üye Devleti (İsveç, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Almanya, Letonya, Litvanya ve Polonya) AB Baltık Denizi Stratejisi çerçevesinde beş yıldır işbirliğini sürdürüyor. Çevre koruma, rekabet, enerji güvenliği gibi ortak sorunlarla mücadelede, AB Baltık Denizi Stratejisi kapsamında birçok başarılı girişim ve proje uygulamaya kondu. Bu tür girişimlerin, “Makro-Bölge” anlayışı içinde Avrupa’nın geri kalanı için bir model oluşturduğu ifade ediliyor.

AB Baltık Denizi Stratejisi’nin 5’inci Yıllık Forumu’nda, daha fazla siyasi taahhüdün gerekliliği ve üye ülkelerden gelen belli konulara odaklanan girişim konuları ön plana çıktı. Geçen ay Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan ve AB Makro-Bölgesel Stratejileri yönetim yapısına ilişkin olan raporda da benzer hususlara dikkat çekilmişti.