İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 HAZİRAN 2014

AB yetkilileri, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko’ya kutlama mesajı gönderdi

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko’ya Cumhurbaşkanı seçilmesinden dolayı bir kutlama mesajı gönderdi. Mesajda AB adına Poroshenko’ya tebriklerini sunan iki lider seçim sonuçlarının Ukrayna halkının demokrasi, refah, beraberlik ve istikrara olan özleminin altını çizdiğini ifade etti.

Ukrayna’nın hedeflerinin önünde öncelikle güvenlik gibi önemli zorluklar olduğunu belirten liderler, ülkeyi ileri taşımak için ihtiyaç duyulan   siyasi reformlar ve ekonomik modernizasyonunun anayasal kapsayıcı bir ulusal diyalog temelinde AB ile Ukrayna Hükümeti’nin birlikte çalışarak gerçekleşeceğine olan güvenini belirtti.

Birleşik, istikrarlı, müreffeh ve demokratik bir Ukrayna’nın AB için önemli olduğunu ve bundan ilk önce en yakın komşularının yarar göreceğini de dile getiren iki lider,  herkesin bunu anlamasını ve işbirliği içinde bunu gerçeğe dönüştürmesini umut ettiklerini ifade etti.

İki lider son olarak, AB’nin Ukrayna’nın yanında olduğunu ve özellikle AB ile Ukrayna tarafından ortaklaşa belirlenen “Reform için AB Gündemi” kapsamında destek ve yardımlılarının devem edeceğini vurguladı.