İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 HAZİRAN 2014

AB Suriye’deki seçimlerle ilgili bir duyuru yayınladı

AB Konseyi tarafından 4 Haziran’da yayınlanan duyuruda Suriye’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin gerçek anlamada demokratik bir oylama olarak sayılamayacağı kaydedildi. Duyuruda, seçim kanununda yer alan, seçmen kimliği ile ilgili düzenlemelerin muhalif güçlerin kontrolündeki bölgelerde yaşayan Suriyelilerin oy verme haklarını ellerinden aldığı, sürgündeki adayların Cumhurbaşkanlığı yarışına katılamadığı ve alternatif seçim kampanyalarına halkın erişiminin engellendiği belirtildi. ,

Bunun yanında, Esad rejiminin ülkede siyasi dönüşüm için öngörülen Cenevre Bildirgesini reddettiği ve askeri operasyonları sürdürdüğü, 150.000’in üzerinde Suriyelinin yaşamını kaybettiği, 6,5 milyon kişinin Suriye içinde göçe zorlandığı ve 2,5 milyonun da mülteci olarak komşu ülkelere sığındığı hatırlatıldı.

AB Konseyi, duyuruda seçimlerin gayrımeşru olduğunu, Suriye’de iç savaşa siyasi bir çözüm bulunması çabalarını baltaladığını belirterek, Suriye rejimine, Suriye halkının gerçek iradesini ortaya koyacak koşulları oluşturmak üzere siyasi görüşmelere tekrar dahil olma çağrısında bulundu.