İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 HAZİRAN 2014

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta İktisadi Kalkınma Vakfı’nın (İKV) gündeminde yer alan haberler arasında; İKV işbirliği ile düzenlenecek olan “Avrupa Birliği Hukuku” yaz okulu, İKV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan’ın “Mikro ve Makro Ekonomisiyle Türkiye” başlıklı seminerde yaptığı konuşma ve İKV Yönetiminin İspanya, İngiltere, İsveç ve Fransa Başkonsolosluklarına gerçekleştirdiği ziyaretler öne çıktı.

Devamını Oku

AB HUKUKU YAZ OKULU DUYURUSU

İktisadi Kalkınma Vakfı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Amsterdam Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile birlikte “Avrupa Birliği Hukuku” hakkında bir yaz okulu düzenlemektedir.

Devamını Oku

İKV BAŞKANI “MİKRO VE MAKRO EKONOMİSİYLE TÜRKİYE” ADLI SEMİNERDE KONUŞTU

İKV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan 3 Haziran 2014 tarihinde Karadeniz Ereğli’de, “Mikro ve Makro Ekonomisiyle Türkiye” ana başlığında düzenlenen seminere konuşmacı olarak katıldı.

Devamını Oku

İKV YÖNETİMİ İSPANYA, İNGİLTERE, İSVEÇ VE FRANSA BAŞKONSOLOSLARINI ZİYARET ETTİ

İktisadi Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, 27 Mayıs 2014 tarihinde Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach ile kahvaltılı bir toplantıda bir araya geldi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU BAŞKANLIK YARIŞINDA PAZARLIKLAR SÜRÜYOR

AB’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu başkanlık yarışında AB üyeleri arasındaki pazarlıklar sürüyor. AP seçim sonuçlarında en fazla sandalye kazanan Hıristiyan Demokrat- Avrupa Halk Partisi`nin (EPP) başkan adayı olan Jean-Claude Juncker’in Komisyon başkan adaylığı hakkındaki tartışmalar devam ediyor.

Devamını Oku

G7 ÜLKELERİNİN LİDERLERİ BRÜKSEL’DE BİR ARAYA GELDİ

G7 Zirve Toplantısı ABD, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere’nin liderleri ile AB adında Konsey Başkanı Herman Van Rompuy ile Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso’nun katılımlarıyla 4-5 Haziran 2014 tarihlerinde Brüksel’de düzenlendi.

Devamını Oku

TÜRKİYE, HORIZON 2020 PROGRAMI’NA KATILDI

4 ve 5 Haziran 2014 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen Horizon 2020 Ulusal Açılış Programı’nda, Türkiye’deki araştırmacılara, şirketlere ve araştırma kuruluşlarına ortaklık statüsü sağlayan katılım anlaşması imzalandı.

Devamını Oku

AVRASYA BİRLİĞİ İÇİN İMZALAR ATILDI

29 Mayıs 2014 tarihinde, Kazakistan, Rusya ve Belarus arasında Avrasya Ekonomik Birliği`ni hayata geçiren anlaşma Kazakistan`ın başkenti Astana`da imzalandı.

Devamını Oku

AVRUPA MERKEZ BANKASI FAİZLERİ İNDİRDİ

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu 5 Haziran 2014 tarihindeki toplantısından sonra yeni politika tedbirlerini açıkladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU ÜYE ÜLKELERE İLİŞKİN TAVSİYE RAPORLARINI YAYIMLADI

Avrupa Komisyonu ekonomi politikalarının koordinasyonunu sağlayan Avrupa Sömestri kapsamında 26 üye ülkenin ekonomi politikalarına ilişkin tavsiye raporlarını 2 Haziran 2014 tarihinde yayımladı

Devamını Oku

14’ÜNCÜ YEŞİL HAFTA KONFERANSI BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avrupa Komisyonu’nun her yıl düzenlediği ve AB’nin en büyük çevre konferansı olan “Yeşil Hafta” (Green Week) 3-5 Haziran 2014 tarihleri arasında Brüksel’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, ARNAVUTLUK’A ADAY ÜLKE STATÜSÜ VERİLMESİNİ TAVSİYE ETTİ

Avrupa Komisyonu, Arnavutluk’un yargı reformu, yolsuzlukla mücadele ve örgütlü suçlarla mücadele alanlarındaki performansını değerlendiren raporunu 4 Haziran 2014 tarihinde açıkladı.

Devamını Oku

ILO`NUN DÜNYADA SOSYAL KORUMAYA İLİŞKİN RAPORU YAYINLANDI

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından hazırlanan dünyada sosyal korumaya (social protection) ilişkin rapor, 3 Haziran 2014 tarihinde açıklandı.

Devamını Oku

TÜRKİYE, KKTC, YUNANİSTAN VE GKRY’Lİ İŞADAMLARI “YEŞİL HAT”TA BİR ARAYA GELDİ

Kıbrıs, 2 Haziran 2014 tarihinde Türkiye, KKTC, Yunanistan ve GKRY’li işadamlarının katıldığı, Ada ekonomisi açısından büyük önem taşıyan zirveye ev sahipliği yaptı.

Devamını Oku