İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 HAZİRAN 2014

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta İktisadi Kalkınma Vakfı’nın (İKV) gündeminde, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nda (SETA) düzenlenen “Yeniden Canlanan AB-Türkiye Ticari İlişkileri Işığında Gümrük Birliği” başlıklı panel yer aldı. Panel’e İKV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan konuşmacı olarak katıldı. Panelde Dünya Bankası tarafından hazırlanan Türkiye-AB gümrük birliği raporu ele alındı. İKV Başkanı Vardan’ın yanı sıra Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Reiser, SETA araştırmacısı Hatice Karahan ve UND Danışmanı Can Baydarol’un konuşmacı olarak yer aldığı ve Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl’ün moderatörlüğünü yaptığı panelde gümrük birliğine ilişkin sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı.

Geçtiğimiz haftanın flaş gelişmesi, kuşkusuz, Musul’un İŞID (Irak Şam İslam Devleti) tarafından ele geçirilmesi idi. Bölgede binlerce insanın öldürülmesi, can güvenliğinden endişe edenlerin bölgeyi terk etmesi, Kerkük’ün Peşmerge güçlerince alınması, son olarak Telafer’in de İŞID’ın eline geçmesi birbiri ardına soluksuz izlenen gelişmelerdi. Türkiye açısından en önemli ve endişe verici olay ise Musul’a giren IŞİD güçlerinin Türkiye Başkonsolosluğunu ele geçirerek, konsolosluk çalışanlarını rehin olarak alması idi. Bültenimiz hazırlandığı sırada, 49 konsolosluk çalışanı ve Türk TIR şoförleri IŞID’in elinde olmaya devam ediyor.  

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen AB ve Arap Ligi Zirvesi’nde de Musul’daki olaylar ele alındı. Zirve’nin ardından yapılan ortak açıklamada, Irak’ta, özellikle Musul’da giderek kötüleşen güvenlik durumuna ilişkin endişeler dile getirildi ve son günlerde bölgede artan terör eylemleri kınandı.

Avrupa Birliği’nin (AB) gündeminde geçtiğimiz hafta yer bulan diğer önemli başlıklar ise, Avrupa Komisyonu başkanlık yarışında yaşanan son gelişmeler; AB’nin 2015 dönemi taslak bütçesi; üçüncü ülkelerin ticari savunma önlemlerine ilişkin hazırlanan rapor; üçüncüsü düzenlenen AB ve Arap Ligi Zirvesi; AB’de çalışanların iş güvenliğini ve sağlığını koruyacak yeni dönem stratejik çerçeve belgesi; Avrupa Komisyonu’nun hazırladığı kültürel diplomasi raporu; Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin AB’de yükselen ırkçılığa yönelik eleştirileri ve Kosova’da yapılan seçimler oldu.

Avrupa Komisyonu başkanlık yarışı, geçtiğimiz hafta da AB gündeminin önemli başlıkları arasında yer aldı. Bu kapsamda, Avrupa Parlamentosu’ndaki siyasi parti grupları ve AB liderleri düzeyindeki istişareler ve AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy’un AP’de grubu bulunan en büyük beş siyasi parti grubuyla temasları dikkat çekici idi.

AB’nin 2015 dönemi taslak bütçesi 11 Haziran 2014 tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından sunuldu. Taslak bütçe, 2014 yılına kıyasla taahhütlerde yüzde 2,1 gibi hafif bir artışla 145.6 milyar avro ve ödemelerde yüzde 1,4’lük artışla 142.1 milyar avro tutarında artış öngörüyor.

Üçüncü ülkelerin ticari savunma önlemlerine ilişkin Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan 11’inci yıllık rapor, üçüncü ülke pazarlarının AB ihracatlarına karşı uyguladığı önlemlerde 2013 yılında önemli bir artış kaydedildiğini gösterdi. Rapor ayrıca, üçüncü ülkelerin koruyucu ticaret uygulamalarını kötüye kullanmasındaki artışa dikkat çekti.

AB genelinde çalışanların iş güvenliğini ve sağlığını koruyacak yeni dönem stratejik çerçeve belgesi Avrupa Komisyonu tarafından tanıtıldı. Yeni stratejik çerçeve belgesi çalışanların daha iyi sağlık ve güvenlik şartlarında çalışmasını sağlayacak öncelikler ve önerileri sıralıyor ve yeni kuralların uygulanmasında yaşanabilecek sorunların önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Geçtiğimiz haftanın AB gündemine yer bulan başlıklardan biri Avrupa Komisyonu’nun hazırladığı kültürel diplomasi hakkındaki rapor oldu. Rapor, AB ve üye devletlerinin kültürel diplomasi aracılığıyla, birçok alanda kazanım elde edilebileceğine işaret ediyor.

22-25 Mayıs 2014 tarihleri arasında yapılan AP seçimlerinin ardından yoğunlaşan AB’de ırkçılık tartışmaları geçtiğimiz haftanın AB gündem maddelerinden birini oluşturdu. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi (UNHRC) oturumunda konuşan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komiseri Navi Pillay, Avrupa’da son zamanlarda AB’de artış gösteren ırkçı yaklaşımlara dikkat çekti ve AP seçimleri ile birlikte güç kazanan aşırı sağcı ve ırkı düşüncelerin endişe verici olduğunu belirtti ve duruma acil önlem alınması gerekliliğinin altını çizdi.

Geçtiğimiz haftanın AB gündeminde son dikkat çekici başlığı ise Kosova’da 8 Haziran 2014 tarihinde gerçekleştirilen erken genel seçimler oldu. Seçimlerde, Başbakan Hashim Thaçi liderliğindeki Kosova Demokratik Partisi (PDK) galip gelirken, katılım oranının daha önceki genel seçimlere kıyasla yüzde 43, 2 seviyesinde kalması dikkat çekti.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta geçirmelerini diliyoruz.