İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 HAZİRAN 2014

AB VE ARAP LİGİ IRAK’TAKİ SALDIRILARI KINADI

AB ve Arap Ligi ülkelerinin 11 Haziran’da yaptıkları ortak açıklamada Irak’ta, özellikle de Musul’da giderek kötüleşen güvenlik durumundan duyulan derin endişe vurgulandı. Açıklamada ayrıca son günlerde yaşanan ve birçok kişinin ölümüne, binlerce kişinin de evlerini terk etmesine yol açan terörist saldırılar sert ifadelerle kınandı.

Uluslararası Göç Örgütü’ne göre İslamcı militanların, Bağdat’tan sonra Irak’ın ikinci büyük kenti olan Musul’un tamamının ve Ninovah bölgesinin büyük bölümünün kontrolünü ellerine geçirmesinden sonra 500 bin kişi Musul’u terk etmek zorunda kaldı. Atina’daki Dış İşleri Bakanları toplantısının ardından AB ve Arap Ligi ülkeleri tarafından yapılan ortak açıklamada, Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) yaptırımlar öngören Birleşmiş Milletler’in 1267 ve 1989 sayılı kararlarının bütün ülkelerce uygulanmasının şart olduğu vurgulandı.

Yapılan açıklamada Irak’ın yaşamakta olduğu bu zor günlerde, Irak’taki güvenlik tehdidinin üstesinden gelinmesi ve Irak vatandaşlarının son yapılan seçimlerde ortaya koydukları demokrasiyle yönetilme yönündeki iradelerine saygı duyulması için Irak Anayasası temelinde Irak’taki bütün demokratik güçlerin birlikte çalışması istendi. Irak Hükümeti ve bölgesel Kürt yönetiminin Musul ve Ninovah bölgesinde güvenliğin yeniden tesis edilmesi için siyasi ve askeri güçlerini birleştirmeleri çağrısında bulunulan açıklamada, AB ve Arap Ligi’nin, Irak’ın ve bölgenin ekonomik gelişmesi ve istikrarı için esas olan Irak’ın ülke ve toprak bütünlüğüne olan kesin bağlılıkları da teyit edildi.

Öte yandan bir sivil toplum kuruluşu olan Avrupa Irak Özgürlük Derneği toplantısında konuşan bazı Avrupa parlamenterleri saldırıların arkasında teröristlerin olduğu yönündeki resmi AB açıklamasının sorgulanması gerektiğini belirterek, Musul’un kontrolünü ele geçirenlerin Irak’ın askeri rejimini geriletip yüzlerce siyasi mahkumu serbest bırakan Irak halkı olduğunu ifade ettiler ve AB’yi başbakan Maliki’yi desteklemeye son vermeye çağırdılar.