İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 HAZİRAN 2014

AVRUPA KOMİSYONU BAŞKANLIK YARIŞINDA BU HAFTA

Avrupa Komisyonu başkanlık yarışı, bu hafta Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) siyasi parti grupları ve AB liderleri düzeyindeki istişarelerle sürüyor. AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, 26- 27 Haziran tarihleri arasında toplanacak olan AB Zirvesi hazırlıkları kapsamında, AP’de grubu bulunan en büyük beş siyasi grupla Komisyon Başkanının kim olacağı ve Komisyon’un çalışma programı konusunda 12 Haziran 2014 tarihinde görüşmeler gerçekleştirdi.

AB Konseyi Başkanı Van Rompuy’un siyasi parti gruplarıyla yaptığı görüşmelerde, Avrupa Halk Partisi (EPP), Sosyalistler ve Demokratlar (S&D) Grubu ve Avrupa İçin Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE), 25 Mayıs 2014 tarihinde yapılan AP seçimlerinde, en yüksek oyu alan siyasi parti grubu adayı Jean-Claude Juncker’e desteklerini yinelediler.

AP’de üç büyük siyasi parti tarafından verilen bu desteğe karşın İngiltere’de iktidar ve muhalefet, Jean-Claude Juncker’in Avrupa Komisyonu başkanlığına engellemek konusunda birleşti. İngiltere Başbakanı David Cameron, Komisyon başkanlığının AP yerine AB liderleri tarafından belirlenmesi amacıyla AB liderleri düzeyinde yoğun çaba harcıyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel ise başkanlık için Juncker’e desteğini sürdürüyor.

AB Konseyi Başkanı Van Rompuy’un AP’de gerçekleştirdiği görüşmelerin amacını, Avrupa Komisyonu başkanlık yarışında siyasi parti gruplarının en güçlü aday olarak görülen EPP Jean-Claude Juncker üzerinde uzlaşı sağlayıp sağlayamayacağının değerlendirmesini yapmak ve her partinin Komisyon’un çalışma programına ilişkin taleplerini değerlendirmek oluşturdu.Van Rompuy ayrıca, daha önce açıklanan resmi takvim uyarınca, Haziran sonunda toplanacak AB Zirvesi’nde kesinleşmesi öngörülen yeni Komisyon Başkanının isminin kesinleşmesi amacıyla üye devletlere danışacak.

EPP grup başkanı olarak yeni seçilen Manfred Weber, partisinin Juncker’i kayıtsız şartsız desteklediğini ve planlandığı şekilde Temmuz ortalarında Komisyon başkanlık seçimlerinin yapılmasını umduğunu kaydetti. Weber, Juncker’in Komisyon Başkanı olarak seçilmesine en güçlü muhalefeti yürüten İngiltere’nin, AB’nin 28 üyesinden sadece biri olduğuna işaret etti ve Londra’nın bu konuda veto yetkisini kullanarak AB’ye bir dayatmada bulunamayacağını kaydetti. AB Zirvesi’nde, Juncker’in yeni Komisyon Başkanı olarak ilan edilmemesi yönünde bir karar alınması halinde, AB’de kurumsal krizin çıkması riskine dikkat çekti.

Parlamentoda EPP adayı Jean-Claude Juncker’i destekleyen S&D grubu, benzer şekilde kurumsal bir kriz çıkabileceği konusunda üye devletleri uyardı. 17 Haziran’da S&D grup başkanlığını üstlenecek olan Hannes Swoboda, Avrupa Komisyonu’nun AP’deki dengeyi gözetmesi gerekliliğinin temel bir demokratik ilke olduğunu hatırlattı ve S&D’nin adayı Martin Schulz’un da Parlamento'da geniş bir destek kazandığını sözlerine ekledi. Schulz’un Komisyon Başkanı ya da Avrupa Komisyonu’nun Dışişlerinden Sorumlu Üyesi olma şansının Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından engellendiği kaydediliyor. AP kulislerinde ayrıca, Martin Schulz’un AP Başkanı ya da başka bir görev üstlenebileceği iddiaları dile getiriliyor.