İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 HAZİRAN 2014

AB’den Ukrayna’ya 500 milyon avro yardım

Avrupa Komisyonu 10 Haziran 2014 tarihinde Makro Finansal Yardım Programı-MFY (Macro-Financial Assistance-MFA) kapsamında Ukrayna’ya yönelik ilk kredi dilimine fon sağlamak üzere sermaye piyasalarından ek 500 milyon avroluk bir kaynak sağladı. Ek kaynak, daha önce Nisan ayında çıkartılan 2.6 milyar avroluk 10 yıl vadeli bononun tutarının, geçtiğimiz ayda 100 milyon avro değerindeki ilk artırımına ilaveten, ek borçlanma ile toplam 3.2 milyar avroya yükseltilmesi ile sağlandı. Sağlanan ek finansman Ukrayna’ya 17 Haziran tarihinde ödenecek.

Bonoların yüzde 30’u Asya’ya; yüzde 60’ı Avro Alanı’na ve yüzde 10’u da diğer Avrupa ülkelerine ihraç edildi. Almanya yüzde 44 ile tüm bonolardan en yüksek payı alırken, Almanya’yı yüzde 8 ile Hollanda, yüzde 6 ile Fransa ve İsviçre, yüzde 4 ile Birleşik Krallık ve yüzde 2 ile İtalya takip etti. Yatırımcı tipi bakımından yüzde 30’luk bölüm, resmi kurum ve merkez bankalarına tahsis edilirken, yüzde 59 banka hazinelerine ve yüzde 11 de fon yöneticilerine tahsis edildi.

AB, Ukrayna’ya ülkesindeki mevcut finansal ve bütçe sorunlarıyla mücadelesi için MFY-I kapsamında 1 milyar avro, MFY-II kapsamında da 610 milyon avro olmak üzere iki AB yardım program ile destek veriyor.