İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 HAZİRAN 2014

ZİRVE ÖNCESİ AP PARTİ GRUPLARI BELLİ OLUYOR; KOMİSYON BAŞKANI OYLAMASI NET DEĞİL

Geçtiğimiz haftalarda devam eden Avrupa Komisyonu Başkanlık yarışına yönelik tartışmalar güncelliğini korurken, iki önemli konu öne çıktı. AP Sosyalistler ve Demokratlar’ın (S&D) Avrupa Komisyonu Başkanı olarak Lüksemburglu siyasetçi Jean-Claude Juncker’in ismini desteklemesi devam ederken, Alman siyasetçi Martin Schulz’un Hannes Swoboda’da bulunan S&D Grubu liderliğini devralması ve AP’de belirginleşen parti gruplarının son sandalye dağılımı açıklandı.

Schulz, S&D lideri

AP’de bulunan S&D Grubu’nun liderliğine seçilen Schulz yaptığı ilk açıklamasında, AB’de uygulanan bazı katı kemer sıkma politikalarına karşı olduğunu dile getirdi. “İhtiyaç duyduğumuz Avrupa için şimdi birlikte çalışma zamanıdır.” dedi. Seçimle Avrupa Komisyonu Başkanı ve AP’nin yeni yapısının tüm AB üye ülkeleri tarafından destek verilmesiyle AP’deki siyasi yapıda bulunmak istediğini vurguladı. Swoboda’nın açıklaması seçimlere ilişkin olarak gelişirken, S&D’nin AP seçimlerini kazanmadığını ancak AP’de ikinci büyük parti olarak durmaya devam ettiğini belirtti.

Öte yandan, AP’nin yeni başkanı seçilene kadar geçici başkanlık görevi İtalyan milletvekili Gianni Pittella’ya verildi.

AP’de Parti Grupları

AP’de parti grupları seslerini daha iyi duyurma çabası içinde sandalye yarışlarına devam ederken, Parlamento seçimlerinde yeni siyasi partiler ve bağımsız adaylar oluştu. Bunlardan en dikkat çekeni aşırı sağ ve AB-karşıtı söylemleri ile gündeme gelen Nigel Farage’nin Ulusal Cephe’den ayrılan Joelle Bergeron’u kendi tarafında çekerek oluşturduğu Özgürlükler ve Demokrasi Avrupa’sı (EFD) Grubu olarak gözüktü. Sandalye sayısı 48 olan Grubun lideri Farage, AP içinde böyle bir oluşumun kurulmasından memnuniyet duyduğunu ve önceliklerinin özgürlük, ulusal demokrasi ve Avrupa’nın refah düzeyinin temini olacağını açıkladı. Yeni Parlamento milletvekillerinin kurduğu gruplar, aynı zamanda en az 25 milletvekili ile bazı komitelerde bulunma hakkına da sahip.

16 Haziran 2014 tarihinde AP, parti gruplarının son durum listesini yayımladı. Buna göre 751 sandalyeli AP’deki siyasi grupların sandalye dağılımı şu şekilde: Hristiyan Demokratlar (EPP) 221; S&D 191; Muhafazakârlar ve Reformcular (ECR) 68; Liberaller ve Demokratlar (ALDE) 67; Yeşiller (EFA) 50; Avrupa Birleşik Solu/Nordik Yeşil Sol İttifakı (GUE/NGL) 52; EFD 48.

AP’deki son duruma http://europedecides.eu/2014/06/whos-going-where-tracking-the-musical-chairs-in-the-european-parliament/ internet adresinden ulaşılabilir.

Avrupa Komisyonu Başkanı oylaması net değil

Uzun süredir Avrupa Komisyonu Başkanlığı için eski Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker’in ismi Brüksel’de yankılanmaya devam ediyor. Ancak 26-27 Haziran 2014 tarihinde gerçekleştirilecek AB Liderler Zirvesi öncesinde Komisyon Başkanı’nın isminin sunulması henüz kesinliğe kavuşmuş değil.