İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 HAZİRAN 2014

GKRY Başmüzakerecisi Mavroyannis Kıbrıs müzakerelerine ilişkin gelişmeleri değerlendirdi

13 Haziran 2014 tarihinde Kıbrıs müzakerelerine ilişkin bir açıklama yapan GKRY Başmüzakerecisi Mavroyannis, Kıbrıslı Türk toplumu ile adanın birleşmesine ilişkin henüz somut bir karar alamadıklarını ancak bu yönde önemli öneri ve teklifler geliştirdiklerini belirtti.

Yakın bir zamanda, toprak, iktidar paylaşımı, vatandaşlık ve ekonomi gibi özlü konuları ele alacaklarını ifade eden GKRY Başmüzakerecisi Mavroyannis, burada önemli olan noktanın bu özlü konuları birbirinden bağımsız olarak ele alınması gerektiğini belirtti. Tüm konuların müzakere masasına yatırılmasının Temmuz sonunda olabileceğinin sinyallerini veren Mavroyannis, tüm bu konuların masaya yatırılmadan ve etraflıca görüşülmeden bir sonraki aşamaya geçilemeyeceği görüşünü savundu. Mavroyannis ayrıca, iki tarafında müzakere sürencine sadık, kararlı ve ciddi bir tavırla yaklaştığının altını çizdi.

1974 yılından bu yana Kuzey Kıbrıs topraklarında bulunan Türk askerlerinin, Kıbrıs barış müzakerelerinde önemli bir engel teşkil ettiğini ifade eden Mavroyannis, nasıl Kıbrıslı Türkler, Türk askerlerinin mevcudiyetini bir güvenlik unsuru olarak görüyorlarsa, Güney toplumunun da bu durumu bir güvensizlik unsuru olarak gördüğünü dile getirdi. AB’nin barış sürecine olan katkısına da değinen Mavroyannis, AB çerçevesi dışında herhangi bir çözüm bulmanın zor olacağı görüşünü savundu ve AB’nin bu bağlamda bir “katalizör” görevi üstlenmesi gerektiğinin altını çizdi. Mavroyannis son olarak, GKRY’nin AB üyeliğini tehlikeye düşürecek herhangi bir adım atmayacaklarının da altını çizdi.