İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 HAZİRAN 2014

Ürün güvenliğinde 4’üncü AB-ABD-Çin Zirvesi gerçekleştirildi

Avrupa Komisyonu önderliğinde düzenlenen ürün güvenliği konulu 4’üncü AB, ABD ve Çin Zirvesi, 19 Haziran 2014 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi. Zirve’de Avrupa Komisyonu’nun Tüketici Politikasından Sorumlu Üyesi Neven Mimica, ABD Tüketici Ürünleri Güvenliği Komisyonu Başkanı Elliot F. Kaye ve Çin Kalite Denetim, Teftiş ve Karantina İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Sun Dawei hazır bulundu.

Taraflar Zirve’de ürün güvenliği konusunda işbirliği çağrısı yaparken, özellikle Pazarlar için gerekli kaynakların sürdürülebilir olması ve taraflar arası düzenli bilgi alışverişini mümkün kılacak ortak çalışmaların gerekliliği mesajı verildi. Bu bağlamda, tüketici ürün izleme sistemi ve kesintisiz gözetim gibi mekanizmaların kurulacağı haberi verildi. Ayrıca ulusal düzeyde yetkili otoritelerin işbirliğine gitmeleri konusunda ortak beyan dile getirilirken, tedarik süreci boyunca ürün kontrollerinin düzenli yapılması kararı, önemli başlıklar arasında yer aldı.

AB’nin erken uyarı sistemi RAPEX’in Mart ayında yayımlanan 2013 yılı Raporu’na göre, AB pazarında güvenli olmayan tüketici ürünlerinin yüzde 64’ünün, Çin menşeli olduğu biliniyor. Raporda ayrıca en dikkat çeken ürün kategorileri; giysi, tekstil, moda aksesuarları, oyuncaklar, elektrikli aletler, motorlu araçlar ve kozmetik olarak listede yer almıştı. Ürün güvenliğinde sınıfta kalan bazı ürünlerin de Türkiye menşeli olduğu açıklanmıştı.

Bir sonraki üçlü zirve, 2016 yılında gerçekleştirilecek.