İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 HAZİRAN 2014

Sırbistan, Yaratıcı Avrupa Programı’na katılan AB üyesi olmayan ilk devlet oldu

Sırbistan, 19 Haziran 2014 tarihinde Yaratıcı Avrupa Programı’na katılan AB üyesi olmayan ilk devlet oldu. Yaratıcı ve kültürel sektörlerde faaliyet gösteren kuruluşların uluslarötesi işbirliği projelerine katılımını teşvik etmek üzere hibeler verilmesini öngören programın katılım anlaşmasını Sırbistan adına Sırbistan Kültür Bakanı Ivan Tasovac ile AB adına Avrupa Komisyonu’nun Eğitim, Kültür, Çoklisanlılık ve Gençlikten Sorumlu Üyesi Androulla Vassiliou imzaladı. Yakın tarihte, benzer anlaşmaların Türkiye, Bosna-Hersek, Makedonya, Karadağ, Arnavutluk, Gürcistan ve Moldova ile imzalanması bekleniyor.

2014-2020 mali döneminde geçerli olacak 1.5 milyar avro bütçeli Yaratıcı Avrupa Programı ile, 250 bin Avrupalı sanatçı ve kültür sektörü çalışanının yanı sıra binlerce yaratıcı kuruluş ve yayın evinin birlikte çalışarak ortaya çıkardıkları yapıtları milyonlarca kişinin erişimine sunması bekleniyor.

Anlaşma ile Sırbistan’dan kuruluşlar Yaratıcı Avrupa Programı’nın “Kültür” başlıklı alt programından yararlanabilecek. Örneğin, Sırbistanlı kuruluşlar çokyıllı işbirliği projeleri, kitap çevirileri, yeni kültürel ağların oluşturulması veya kültürel platformların tesis edilmesi gibi birçok konuda hibe için başvurabilecekler. Sırbistan’ın, görsel-işitsel yasalarını AB mevzuatına uyumlaştırdıktan sonra Yaratıcı Avrupa Programı’nın MEDIA başlıklı alt programına da katılması öngörülüyor.