İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 HAZİRAN 2014

Online alışverişte tüketiciyi koruyan yeni AB Yönergesi yürürlüğe girdi

AB’nin yeni Tüketici Hakları Yönergesi (2011/83/EC) 13 Haziran 2014 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi. Yönerge temelinde tüketicinin, online alışverişlerde karşılaşacağı fiyat ve ödeme seçenekleri konusunda daha kolay bilgiye erişimi ile internet dolandırıcılığı gibi tehditlerden korunması amaçlanıyor.

Buna göre yeni kurallar ile, online alışverişlerde zorunlu olarak alınan hizmet bedeli, toplam ücret de dahil olmak üzere, tüketiciye açık bir şeklinde sunulacak. Tüketicinin, satın alacağı ürün hakkındaki bilgilendirme bölümünü görmeden ödeme yapması engellenecek. Kredi kartı ile ödeme yapılan seçeneklerde tüketiciden ek ücret alınmayacak. Tüketici, kendisi için oluşturulan şikayet hatlarında, sabit oran üzerinde bir ekstra ödemeye tabi tutulamayacak. Tüketicinin internet üzerinden en fazla kullandığı uçak bileti satın alma gibi ödemelerde karşılaşılan ve tüketicinin ödeme yaparken göremediği birden fazla seçenekler (seyahat sigortası, koltuk seçimi, ekstra bagaj, vb.) kaldırılacak.

Öte yandan Avrupa Komisyonu’nun 17 Mart 2014 tarihinde başlattığı Farkındalık Kampanyası, tüketici haklarının korunması çalışmalarına yardımcı olması planlanan ek bir çalışma niteliğinde 31 Aralık 2014 tarihine kadar devam edecek.