İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 HAZİRAN 2014

Komisyon, AB çapında seyahat planlama aracı geliştirmeye hazırlanıyor

Avrupa Komisyonu, AB çapında çok modlu bir seyahat planlama aracı geliştirmeye hazırlanıyor. Avrupa Komisyonu’nun Ulaştırmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Siim Kallas, Helsinki’de 16 Haziran’da gerçekleştirilen 10’uncu Uluslararası Akıllı Ulaştırma Konferansı’nda AB’de yüzlerce uydu navigasyon ve seyahat planlama aracının bulunduğunu, buna karşılık bunların kısıtlı bir coğrafyayı kapsadığını veya tek bir ulaşım modu üzerinden ilerlediğini belirterek, Avrupa genelini kapsayan ve tüm ulaşım modları üzerinden ilerleyen bir seyahat planlayıcısına duyulan ihtiyaca dikkat çekti.

Avrupa Komisyonu tarafından yapılan araştırmada, bu konuda birtakım engellerin bulunduğuna dikkat çekildi. Bunların başında trafik ve rota konusunda kullanıma uygun bilgi eksikliği ve elde edilen bilginin büyük kısmının AB geneline uyarlanmasının zorluğu geliyor.

Çok modlu AB geneli seyahat planlayıcısının yolculara sağlayacağı katkıların yanında, ulaşımın çevreye verdiği zararı da azaltacağı tahmin ediliyor. Yolculara farklı seyahat modlarını karşılaştırma imkânı sağlayacak olan seyahat planlayıcısı, böylece en çevre dostu ve ekonomik seçeneği tercih etmelerini kolaylaştıracak.

Komisyon, seyahat planlama aracını geliştirirken küçük şirketlerden de yardım alacak. Bu kapsamdaki çalışmalar, Horizon 2020 Programı ve Avrupa’yı Birleştirme Aracı (Connecting Europe Facility) çerçevesinde gerçekleştirilecek.