İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 HAZİRAN 2014

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğine Ürdün Daimi Temsilcisi Prens Zeyd Ra’ad Zeid al-Hussein atandı

Ürdün Daimi Temsilcisi Prens Zeyd Ra’ad Zeid al-Hussein, BM Genel Kurulu tarafından onaylanmasının ardından Genel Sekreter Ban Ki-moon tarafından BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’ne atandı. Merkezi İsviçre’nin Cenevre şehrinde bulunan BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, BM Genel Sekreterliği’ne bağlı olarak, dünya genelinde insan saygınlığı ve haklarının korunması için görev yapıyor.

Prens Zeyd Ra’ad Zeid al-Hussein BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğine atanmasının ardından bir açıklama yapan Avrupa Birliği’nin Dışişleri ve Güvenlik Politikasından sorumlu Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’un Sözcüsü, atamayı memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, Prens Zeyd’in bugüne kadar gerçekleştirdiği başarılı çalışmalarını yine ayni itinayla devam edeceklerine olan inançlarını dile getirdi. Açıklamada ayrıca, görev süresi dolan Komiser Navanethem Pillay’a da gösterdiği çabalar ve insan haklarına yönelik yürüttüğü başarılı çalışmalar için teşekkür edildi.

Prens Zeyd Ra’ad Zeid al-Hussein

Prens Zeyd Ra’ad Zeid al-Hussein, 1996-2000 yılları arasında Ürdün’ün BM Daimi Temsilci Yardımcısı, 2000-2007 arasında Daimi Temsilcisi, 2007-2010 arasında ise Ürdün’ün Washington Büyükelçiliği görevlerinde bulundu. 2010 yılında BM Daimi Temsilcisi olarak görev alan Prens Zeyd Ra’ad Zeid al-Hussein, görevleri dahilinde insan haklarına ilişkin önemli komisyonlarda yer aldı.