İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 HAZİRAN 2014

Rusya ile Ukrayna doğalgaz akışının sağlanması konusunda anlaşamadı

Rusya’nın doğalgaz borçlarını ödemesi için Ukrayna’ya verdiği sürenin 16 Haziran 2014 tarihinde dolmasının ardından, taraflar Ukrayna ve AB’ye doğalgaz akışını garantiye alacak bir sonuç üzerinde uzlaşmaya varamadı. Daha önce Ukrayna’ya indirim teklifinde bulunan Gazprom, bundan sonra Ukrayna’ya sadece parasını önceden ödediği doğalgazın sevk edileceğini açıkladı.

AB’nin arabuluculuğunda yürütülen görüşmelerde Rusya, Ukrayna’nın 4 milyar dolarlık doğalgaz borcunun en az 1.45 milyarını 16 Haziran’a kadar ödemesini talep ediyordu. Buna karşılık Ukrayna 1 milyar dolar ödeme, daha sonra aylık ödemelerde bulunma teklifini götürdü, ancak bu teklif Rusya tarafından kabul görmedi.

AB’nin Rusya’dan aldığı doğalgazın önemli bir bölümünün Ukrayna üzerinden taşınması sebebiyle ülkeye doğalgaz akışının kesilmesi, AB ülkelerine doğalgaz sevkiyatında aksamalara yol açabileceği belirtiliyor. Rusya tarafından yapılan açıklamada Ukrayna’dan uluslar arası boru hatlarından gaz akışına izin vermesi, böylece Gazprom’un Avrupa’daki diğer müşterilerinin mağdur olmaması talep ediliyor.