İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22-28 HAZİRAN 2014

AB, Suriye’ye uygulanan yaptırımları genişletti ve Irak’a insani yardım miktarını artırdı

AB, iç savaşın derinleştiği iki Ortadoğu ülkesi olan Suriye ve Irak konusunda iki farklı karar aldı. Buna göre, Suriye rejimi üzerindeki yaptırımlar güçlendirilirken; son günlerde yaşanan terör olaylarının ardından Irak’a yapılacak insani yardım miktarının artırılmasını kararlaştırıldı.

23 Haziran’da toplanan AB Dış İlişkiler Konseyi, Suriye’de artan insan hakları ihlalleri konusunda ciddi sorumlulukları olan 12 bakanın mal varlıklarını dondurma ve AB topraklarında seyahat etme yasağı kararı aldı. AB Resmi Gazetesi’nin 24 Haziran tarihli nüshasında yayımlanarak aynı gün yürürlüğe giren kararla birlikte, AB tarafından yaptırım kararı alınan Suriyeli sayısı toplam 191’e çıkmış oldu. Dış İlişkiler Konseyi, kararına göre, Suriye Merkez Bankası dâhil 53 kurum AB’nin malvarlığı dondurma kararına tabi oldu. Bunun yanı sıra, Suriye petrolü üzerine ambargo koyuldu ve Suriye ile silah ticareti yasaklandı. AB tarafından alınan söz konusu yaptırım kararları, Haziran 2015 tarihine kadar geçerli olacak.

Kimyasal silahların Suriye’den çıkartılmasına ilişkin olarak ise AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın sözcüsü tarafından 23 Haziran’da yapılan basın açıklamasında, AB’nin, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (OPCW) Suriye’den çıkartılan kimyasallardan geriye kalan yüzde 8'inin Danimarka bandıralı bir gemiye yüklenerek ülke dışına çıkartıldığına dair açıklamasının memnuniyetle karşılandığı belirtildi. Bilindiği gibi, AB Suriye'deki kimyasal silahların ülkeden çıkarılması operasyonuna ciddi bir fon desteği sağladı. Basın açıklamasında, son dönemde ortaya çıkan klor gazı kullanımına ilişkin olarak, kimyasal silah programın "tamamen ve geri döndürülemez şekilde sökülmüş” olmasını sağlamak için Suriye üzerindeki baskının sürmesi gerektiği vurgulandı.

İç savaş koşullarının yayıldığı diğer bir Ortadoğu ülkesi Irak konusunda ise Avrupa Komisyonu tarafından 20 Haziran 2014 tarihinde alınan karar uyarınca,  Irak İslam Devleti  (İŞİD) ve diğer silahlı gruplar tarafından gerçekleştirilen saldırılar nedeniyle yerinden olan binlerce kişiye acil insani yardım amacıyla ek 5 milyon avro yardım sağlanacak. İlave finansman niteliğinde olan bu yardım, Avrupa Komisyonu'nun İnsani Yardım ve Sivil Koruma Departmanı (ECHO) bütçesinden karşılanacak ve bu sayede 2014 yılında AB’nin Irak’a yaptığı insani yardım miktarı 12 milyon avroya çıkacak.