İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22-28 HAZİRAN 2014

52’NCİ TÜRKİYE-AB ORTAKLIK KONSEYİ TOPLANTISI LÜKSEMBURG’DA YAPILDI

Türkiye ile AB arasındaki en yüksek karar organı olan Ortaklık Konseyi’nin 52’nci toplantısı 23 Haziran tarihinde Lüksemburg’da yapıldı. Toplantıya AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, AB Dönem Başkanı Yunanistan’ın Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos ve Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Štefan Füle katıldı.

Toplantı sonrasında AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Dönem Başkanı Yunanistan’ın Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos ile düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan AB Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle, katılım müzakerelerindeki ivmeyi sürdürmenin her iki tarafın çıkarına ve gerçek ve somut sonuçlar elde etme açısından önemli olduğunu vurgulayarak, 3’üncü Yargı reformu paketinin uygulanmasının da dahil olduğu reformları memnuniyetle karşıladığını belirtti. 4’üncü Yargı reformu paketinin de olumlu eğilimi devam ettirdiğini ifade eden Füle, “Türkiye’yi özgürlük, demokrasi, eşitlik, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygıyı tam olarak garanti altına alan uygun kontrol ve dengeleri sağlayacak reformlar üzerinde çalışması konusunda teşvik ettiğini” söyledi. Füle, toplantı sırasında endişesini dile getirdiği konuların ise “yargının bağımsızlığı, güçler ayrılığı ve ifade özgürlüğü üzerinde ters etki yaratabilecek olan” son yasal düzenleme, son aylarda çok sayıda polis, yargı mensubu ve memurun görev yerinin değiştirilmesi ve görevden alınması olduğunu dile getirdi. Füle ayrıca Ek Protokol’ün uygulanmasının katılım sürecine canlılık katacağının altını çizerek, “Bazıları oldukça çabuk olmak üzere çok sayıda başlık açılıp kapanabilir” dedi.

Venizelos ise son dönemde Türkiye’de uygulamaya konan yargı paketlerini son derece olumlu karşıladıklarını belirterek, AB tarafı olarak Türkiye’nin katılım sürecine bağlılığını dile getirmesinden memnuniyet duyduklarını belirterek, Ek Protokol ve Ortaklık Anlaşması’nın tüm AB üyesi ülkelere eşit uygulanmasının müzakere sürecine ivme kazandıracağını söyledi. Kıbrıs’ta barış görüşmelerinin yeniden başlamasından duydukları memnuniyeti de ifade eden Venizelos, Türkiye’nin bu süreçte somut katkıda bulunmasını beklediklerini söyledi

Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Bakan Çavuşoğlu da, muhataplarıyla görüşmesinde siyasi kriterler konusunda kaydedilen ilerlemenin altını çizdiklerini ve reform sürecine devam etme iradelerini bir kez daha ortaya koyduklarını söyledi. “Ortaklık Konseyi’nin son toplantısından bu yana Avrupa Birliği ile ilişkilerimizde yeni bir ivme yakaladık” diyen Çavuşoğlu, geçtiğimiz Kasım ayında iki buçuk yıl aradan sonra ilk kez yeni bir müzakere faslının açıldığını, Aralık ayında Türkiye’nin Geri Kabul Anlaşması’nı imzaladığını ve vize serbestisi için görüşmelerin başladığını hatırlattı.

Hem siyaset, hem de ekonomide yüksek standartları yakalamak için reform sürecine devam etmede kararlı olduklarını belirten Çavuşoğlu, son yıllarda insan hakları alanında yasal ve idari reformlar yürürlüğe konduğunu söyledi. Yedi faslın siyasi gerekçelerle engellendiğini dile getiren Çavuşoğlu, “Geriye kalan tüm fasılların daha fazla gecikmeden açılması gerekir. Ahde vefa ilkesi çerçevesinde, katılım müzakerelerini siyasi engeller olmadan tamamlayabilmemiz gerekir” şeklinde konuştu.

Toplantıda Gümrük Birliği’ne ilişkin konuların da gündeme geldiğinin altını çizen Çavuşoğlu, muhataplarına, Türkiye’nin de AB’nin üçüncü ülkelerle yaptığı serbest ticaret anlaşmalarına paralel anlaşmalar müzakere edebilmesinin önünü açacak adımlar atma çağrısında bulundu.