İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 HAZİRAN-5 TEMMUZ 2014

AVRUPA PARLAMENTOSU BAŞKANLIĞINA MARTİN SCHULZ YENİDEN SEÇİLDİ

Martin Schulz, Avrupa Parlamentosu (AP)’de yapılan seçimle AP Başkanlığı’na ikinci kez getirilen ilk isim oldu. Avrupa Komisyonu Başkanlık seçimlerine aday olduğu için Parlamento Başkanlığından istifa eden Schulz’un yerine 1 Temmuz’a kadar geçici başkanlığı Gianni Pittela yürütmüştü.

Schulz, toplam 612 geçerli oydan 409’unu alarak, rakipleri olan Avrupa Muhafazakârlar ve Reformcular Grubu’ndaki İngiliz parlamenter Sajjad Karim’i 308, Avusturya’dan Ulrie Lunacek’i ve İspanyol Pablo Iglesias Turrión’u 358 fark oyla ilk turda geçti. Oylamanın ardından kendisine güvendikleri için parlamentoya teşekkürlerini sunan Schulz, AB’nin karşılaştığı sorunlarla ilgili tespitlerini kısaca aktardı. Görevinin ciddiyetinin farkında olduğunu belirten Schulz, görev suresince AB’nin güçlenen kurumu olan parlamentoyu saygınlıkla temsil edeceğini ifade etti. Ulrie Lunacek, Schulz’u tebrik ettikten sonra seçim tartışmalarının “kapalı kapılar ardında” yapılmasından rahatsız olduğunu dile getirdi. Angela Merkel ile Sigmar Gabriel’in AP’nin Schulz’u desteklemesi gerektiğini belirten Lunacek, bu kararın AB Konseyi’ne değil kendilerine ait olduğunun altını çizdi.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Almanya’da katıldığı bir tartışma programı sırasında Türkiye ile ilgili düşüncelerini açıklayan Schulz, o dönemde twitter yasağına işaret ederek Türkiye’nin AB’ye dahil olmasının gerekliliğini hep savunduğunu fakat, son zamanlarda Türkiye’nin AB’nin demokratik değerlerinden uzaklaştığını ifade etmişti. AP Genel Kurulu oylamasının ardından yaptığı basın açıklamasında konuşan Avrupa Halk Partisi (European People’s Party-EPP) grup lideri Manfred Weber ise artık Türkiye’nin tam üyeliğini desteklemediklerini belirtirken, bugüne kadar Türkiye ile sürdürülen ortaklığın tam üyelik ile sonuçlanmasının şart olmadığını vurguladı.

Aynı gün yapılan bir başka açıklama ise AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Štefan Füle’den geldi. Ashton ve Füle, Türkiye Hükümetinin yürüttüğü “barış süreci”nin canlandırılması, silah bırakma ve ateşkesin kalıcı olması için alınan önlemleri desteklediklerini açıkladı. Yapılan basın açıklamasında, Türkiye’nin taslak halinde sunduğu kanunlara atıfta bulunan Ashton ve Füle, yeni kanunların görüşmelerin ilerlemesi için hukuki temel oluşturduğunu ve kanunların ülkedeki insan haklarıyla istikrarın geleceği için gerekli olduğunu belirtti.