İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 HAZİRAN-5 TEMMUZ 2014

AP JUNCKER’İN ADAYLIĞINI TARİHİ BİR DÖNÜM NOKTASI OLARAK NİTELENDİRDİ

Avrupa Komisyonu Başkanlığı’na Jean-Claude Juncker’in aday gösterilmesinin ardından AP’den çeşitli grupların liderleri yaptıkları açıklamalarda bu durumu Avrupa demokrasisi için tarihi bir an ve Avrupalı liderler ile vatandaşlar arasında bir dönüm noktası olarak nitelendirdiler. Parlamento’nun hâlihazırdaki Başkan Vekili Gianni Pitella, Juncker’in aday gösterilmesiyle AB liderlerinin Avrupa seçimleri sonuçlarından ve bununla birlikte Parlamento’nun Komisyon Başkanını seçmesinden kaynaklanan ikili bir demokratik meşruiyeti tanıdığını ifade etti. Avrupa Halkları Partisi Başkanı Manfred Weber konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede Avrupa vatandaşlarının sesinin duyulduğunu belirterek üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının demokrasi ve şeffaflık adına önemli bir adım attıklarını kaydetti.

Öte yandan baştan itibaren Juncker’in adaylığına karşı olan İngiltere ve Macaristan’ın tavrında yumuşama olduğu, örneğin Macarların Juncker’i birlikte çalışılabilecek “makul” bir kişi olarak gördükleri belirtiliyor. Juncker ismine en ciddi muhalif olan ve kendisini “geçmişe ait” olarak nitelendiren İngiltere Başbakanı Cameron ise 29 Haziran 2014 tarihinde gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde birlikte çalışmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Komisyon Başkanı adaylığı ile ilgili bu gelişmeler yaşanırken 1 Temmuz 2014 tarihinde Avrupa Komisyonu heyeti AP’ye seçilen dört Komisyon Üyesinin yerini alacak kişilerin belirlenmesi için toplandı. Buna göre Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu Komisyon Üyesi Olli Rehn’in yerini Siim Kallas, Adalet, Temel Haklar ve Vatandaşlıktan Sorumlu Komisyon Üyesi Viviane Reding’in yerini Johannes Hahn, Sanayi ve Girişimcilikten Sorumlu Komisyon Üyesi yerini Michel Barnier ve Mali Programlama ve Bütçeden Sorumlu Komisyon Üyesi Janusz Lewandowski’nin yerini Andris Piebalgs aldı. Yeni Komisyon Üyeleri 14 Temmuz 2014’te Avrupa Parlamentosu’nda soruları cevaplayacaklar ve 17 Temmuz 2014 tarihinde de yeni görevleri oynalacak. Komisyon Başkanı Barroso ayrıca boşalan iki Başkan Yardımcılığı görevine İç Pazardan Sorumlu Komisyon Üyesi Michel Barnier’i ve Enerjiden Sorumlu Komisyon Üyesi Günther Oettinger’i getirdi.

Öte yandan Finlandiya tarafından Kasım ayında göreve başlayacak olan yeni Komisyon’da ve Mali İşlerden Sorumlu Komisyon Üyesinin ülkenin eski başbakanı Iyri Katainen olarak belirlenmesi eleştirilere neden oldu. Başta İtalya olmak üzere bazı Üye Devletler, mevcut pozisyonların aynı Üye Devlet tarafından belirlenen kişilerce yürütülmesine karşı çıkıyor.

Yeni Komisyon için ortaya çıkan isimlerden birisi de Martine Reicherts oldu. Reicherts Adalet, Temel Haklar ve Vatandaşlıktan Sorumlu Komisyon Üyeliği görevini üstlenecek. İtalya halihazırda Sanayi ve Girişimcilikten Sorumlu Komisyon Başkanı Yardımcısı Antonio Tajani’nin yerine 2008-2013 döneminde temsilcilik görevini yürüten Nelli Feroci’nin ismini açıkladı. Polonya ise Mali Programlama ve Bütçeden Sorumlu Komisyon Üyesi Janusz Lewandowski’nin yerini Jacek Dominik’in alacağını belirtti. Avusturya ise Bölgesel Politikadan Sorumlu Komisyon Üyesi Johannes Hahn’ın Juncker Komisyonu’nda da görevine devam edeceğini açıkladı.