İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 HAZİRAN-5 TEMMUZ 2014

Türkiye ve Estonya OCHA Donör Destek Grubu’na üye oldu

Türkiye ve Estonya’nın Birleşmiş Milletler İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi’nin (OCHA) Donör Destek Grubu’na (ODSG) katılımı Avrupa Komisyonu’nun ODSG dönem başkanlığının son günü olan 1 Temmuz 2014 tarihinde gerçekleşti.

ODSG, 1998 yılında az sayıda donör tarafından oluşturulmuştu. ODSG’nin üye sayısı Türkiye ve Estonya’nın katılımıyla 27’ye ulaştı. ODSG, BM İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi'nin stratejisi, politikası, projeleri, finansal yönetimi, yardım faaliyetlerinin izlenmesi ve değerlendirilmesinde bir danışma kaynağı görevi görüyor.

Avrupa Komisyonu’nun Uluslararası İşbirliği, İnsani Yardım ve Kriz Müdahaleden Sorumlu Üyesi Kristaline Georgieva, konuya ilişkin açıklamasında Türkiye ve Estonya’nın küresel insani yardım mimarisinde önemli aktörler haline geldiğini belirtti. Türkiye ve Estonya’nın dünyanın farklı coğrafyalarındaki krizlere giderek artan mali katkı sağladıklarını ifade eden Komisyon Üyesi Georgieva, her yıl giderek artan felaket ve çatışmanın milyonlarca kişiyi olumsuz etkilediğini ve bu durumun daha fazla ülkenin yardım ve insani yardımın etkisini artırmak için güç birliği yapmasını gerektirdiğini kaydetti.

Komisyon tarafından yapılan açıklamada, 2016 yılında İstanbul’da gerçekleştirilecek Dünya İnsan, Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak olan Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda bu konuda önemli bir rol üstleneceği kaydedildi. Estonya’nın da son dönemde insani yardım alanında önemli bir aktör olma yolunda gerekli kapasiteyi oluşturmak için önemli çalışmalarda bulunduğuna yer verildi.