İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 HAZİRAN-5 TEMMUZ 2014

AB, dolaşım ücretlerini geçen yıla göre yüzde 50 oranında düşürdü

1 Temmuz 2014 tarihinden itibaren AB içinde uygulanan dolaşım ücretlerinin tavan fiyatı yüzde 50’den daha fazla bir oranda düşürüldü. Yeni uygulanan tarifeye göre, operatörlerin transfer ettikleri 1 MB için uygulanan tavan ücretleri 1 Temmuz 2014’den itibaren 45 sentten 20 sente (+KDV) düşürüldü. Bu yeni fiyatlandırma kapsamında, yurtdışını arama ücretinin dakikası 0.19 avro (+ KDV) ve yurtdışından gelen aramanın ücretini ise 0.05 avroya (+KDV) da indirildi. 1 Temmuz 2014’ten itibaren ayrıca yurtdışında SMS ücreti 0.06 avroya (+KDV) düşürüldü.

Tüm bu yeni ücretlendirmelerin yanı sıra, 1 Temmuz 2014 tarihinden itibaren mobil servis sağlayıcılar, müşterileri için özel dolaşım tarifeleri sunmakla birlikte Avrupa içinde seyahat edecekleri ülkede bir yerel servis sağlayıcı seçmeleri konusunda imkân sağlıyorlar.

Tüm bu gelişmelerin yanı sıra, Avrupalı yetkilileri AB içinde uygulan dolaşım ücretlerinin tamamen kaldırılmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyorlar. Avrupa Komisyonu’nun Dijital Gündemden Sorumlu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Neelie Kroes, bu yılın sonuna kadar dolaşım ücretlerinin tamamen kaldırılması için çalışmalara devam ettiklerini belirtti. Yapılan son düzenlemelerle beraber dolaşım ücretlerinde en üst seviyede olduğu 2007 yılına göre yüzde 80 ve 90 arası bir oranda düşüş yaşanmış olduğu gözlemleniyor.