İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 TEMMUZ 2014

JEAN-CLAUDE JUNCKER, SİYASİ GRUPLARLA İSTİŞARELERE HIZ VERDİ

Geçtiğimiz hafta AB Liderler Zirvesi’nde Avrupa Komisyonu Başkanlığı’na aday gösterilen eski Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, AP siyasi gruplarla istişarelere başladı. Juncker görüşmelerde sırasıyla Sosyalistler ve Demokratlar (S&D), Muhafazakârlar ve Reformcular (ECR), Liberaller ve Demokratlar (ALDE), Yeşiller/EFA, Avrupa Birleşik Solu/Nordik Yeşil Sol İttifakı (GUE/NGL), Avrupa Halk Partisi (EPP) ve Özgürlükler ve Demokrasi Avrupa’sı Grubu (EFD) Başkanlarıyla bir araya geldi.

8 Temmuz’da Avrupa Muhafazakârlar ve Reformcular (ECR) Grubu’na gerçekleştirdiği konuşmasında Juncker, Avrupa’da federal bir devletten yana olduğuna yönelik yorumları reddetti. Özellikle İngiltere Başbakanı David Camoron’ın yoğun eleştirilerine rağmen aday gösterilen Juncker’ın bu sözleri Brüksel’de dikkat çekti.

Juncker’ın bir diğer önemli açıklaması, sosyalist gruplarla gerçekleştirdiği görüşmelerde, Ekonomi ve Parasal Politikalardan Sorumlu Komisyon Üyeliği görevinin sosyalist kanattan bir adaya verilebileceğini açıklaması oldu. Bu görev için, Fransa eski Maliye Bakanı Pierre Moscovici ve Avro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem’in isimleri telaffuz ediliyor.

Sağ görüşlü Hristiyan Demokratlardan EPP Grubu Başkanı Manfred Weber, Juncker’ın Başkanlığı hakkında ciddi olumsuz eleştiri getirmezken, konuşmasında daha çok Avrupa’nın demokrasi ve şeffaflık ilkelerinin öne çıkarılmasını destekleyecek bir döneme işaret etti. Öte yandan S&D Grubu Başkanı Gianni Pittella, Juncker’ın, AP’deki siyasi grupların görüşlerini dinlemesini olumlu bir adım olarak nitelerken, partilerinin tamamen tatmin edici bir görüş beyan etmediğini de sözlerine ekledi. Ekonomi ve Parasal Politikalardan Sorumlu Komisyon Üyesinin sosyalist bir aileden seçilmesi halinde sonucun memnuniyetle karşılanacağını belirten Pittella, politika başlığında en dikkat çeken kısım olarak, Büyüme ve İstikrar Paktı için daha esnek mekanizmalara ihtiyaç duyulduğu yorumunu dile getirdi. ECR Grup Başkanı Syed Kmall ise görüşmelerde, Avrupa’nın geleceği için yüksek düzeyde tartışma ortamlarının yaratılmasından yana olduğunu kaydetti.

ALDE Grubu, Juncker’a kesin desteklerini dile getirmezken, desteklerinin yeni dönem program içeriği ile kendi önceliklerinin uygunluğuna bağlı olduğu belirtiliyor. GUE/NGL Grubu Başkanı Gabi Zimmer, Juncker’ın önceliklerinin parti öncelikleriyle uyuşmadığını söylerken, benzer bir açıklamada, Yeşiller/EFA Grubu’nun Eş Başkanlarından Rebecca Harms ve Philippe Lamberts, siyasi görüşlerinin Juncker ile tamamen aynı olmadığını ancak ortak noktaların da yakalanabileceğini belirttiler. AB karşıtı söylemleriyle gündeme gelen İngiliz siyasetçi EFD’den Eş Başkan Nigel Farage ise siyasi gruplarla yapılan istişare toplantılarından memnun olduklarını kaydederken, Juncker’ın AB için marjinal konu haline gelebilecek başlıklara yönelik keskin yorumlardan kaçınmasına ve özellikle bu tutumun İngiltere’nin AB’ye yakınlaşması için yapıcı bir adım olduğuna dikkat çekiyor.

16 Temmuz 2014 tarihinde AP’de onayın verilmesinin ardından Juncker’ın beş yıllık görev sürecinin başlaması için Kasım ayında görev devrinin yapılması bekleniyor.