İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 TEMMUZ 2014

AB, gümrük operasyonunda 70 bin adet sahte ürüne el konuldu

ERMIS isimli AB genelinde gerçekleştirilen müşterek gümrük operasyonunda 70n binin üzerinde sahte ürüne el konulduğu açıklandı. Söz konusu operasyona ilişkin rapor, geçtiğimiz hafta Atina’da gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısının ardından 7 Temmuz 2014 tarihinde kamuoyu ile paylaşıldı.

Özellikle posta ve kurye yolları ile taşınan ürünlere yoğunlaşan operasyonda, sahte ürünlerin genellikle küçük ölçekli teslimatlarla taşındığı ortaya çıktı. Yunanistan Gümrük İdaresi ile Avrupa Yolsuzlukla Mücadele Bürosu (European Anti-Fraud Office – OLAF) tarafından yürütülen operasyona ayrıca, Komisyon’un gümrük uzmanları ile AB Üye Devletleri, Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Türkiye destek verdi.

Avrupa Komisyonu’nun Gümrük ve Yolsuzluktan Sorumlu Üyesi Algirdas Šemeta yaptığı açıklamada, ERMIS operasyonunun, müşterek tehdit ve risklere karşı birlikte mücadele vermenin önemini bir kez daha ortaya koyduğunu ifade ederek, sahte ürünlerin hem tüketicilere yönelik bir risk oluşturduğuna hem de üreticileri mağdur ettiğine değindi. Šemeta ayrıca, güçlü işbirliği, etkin bilgi paylaşımı ve sonuç odaklı faaliyetlerin, tüm icra yetkililerinin de katılımıyla bu tür sahte ürünlerin ulaştırılması ile mücadelede çok önemli bir rol oynadığını belirtti.

2014 yılının Mart ayında gerçekleştirilen ERMIS operasyonunda özellikle üçüncü ülkelerden AB’ye gelen kolilerin, AB gümrük yetkilileri tarafından yoğun denetim altına alındığı, ve operasyon süresince 70 bin’den fazla sahte ürünün ele geçirildiği belirtiliyor. Sahte ürünler arasında, cep telefonu, güneş gözlüğü, küçük araba parçaları ile ilaç ve farmakolojik ürünlerin de yer aldığı açıklandı. Sahte ürünlerin büyük bir kısmının Uzak Doğu’dan tedarik edildiği de operasyona ilişkin paylaşılan bilgiler arasında yer alıyor.